Jak oszczędzać wodę w domu? 10 skutecznych sposobów

Oszczędzanie wody przynosi wymierne korzyści dla naszego portfela, gdyż w skali roku potrafi dać znaczne oszczędności finansowe.

Jak oszczędzać wodę w domu?

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów na świecie, a źródło czystej i słodkiej wody wbrew pozorom nie jest niewyczerpane. Z tego powodu dla ochrony środowiska niezwykle ważne jest, aby oszczędzać jej zasoby.

1.Zakręcaj wodę, gdy to możliwe.

Mycie zębów pod bieżącą wodą, zostawianie odkręconego kranu w tracie namydlania dłoni, czy pozwalanie na przelewanie się wody z garnka to duże marnotrawstwo wody. Zmiana tych nawyków pozwala zaoszczędzić sporo wody.

2. Wprowadź nowe rozwiązania.

Jak oszczędzać wodę w domu? – wprowadź baterie jednouchwytowe, perlator, czy spłuczka dwustopniowa! Rozwiązania te pozwalają znacznie ograniczyć ilość zużywanej wody. Taka inwestycja szybko się zwróci w postaci niższych rachunków za wodę.

3. Wybierz prysznic zamiast wanny.

Szybki, chłodny prysznic zamiast gorącej kąpieli w wannie to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów, odpowiadający na to jak oszczędzać wodę w domu. Jeśli lubisz długie kąpiele, to nie musisz z nich całkowicie zrezygnować, ale postaraj się ograniczyć ich ilość.

4. Skontroluj stan hydrauliki.

Przecieki w rurach, czy kapiący kran, to jedna z najczęstszych przyczyn wysokich rachunków. Dlatego napraw wszystkie usterki i zadbaj, aby zlikwidować kapiące krany.

5. Zbieraj deszczówkę.

Deszczówkę można zbierać zarówno w ogrodzie, na działce, jak i na balkonie. Można w tym celu postawić miskę, ale nie jest to zbyt wydajny sposób. Najlepiej kupić zbiornik na deszczówkę i łapacz wody. Pozwolą one na zebranie znacznej ilości wody i wykorzystanie jej np. do podlewania roślin lub mycia podłogi.

6. Zamontuj zmywarkę.

Zastanawiasz się jak oszczędzać wodę w domu? Z pomocą przyjdzie zmywarka, która pozwala zaoszczędzić znaczne ilości wody i nawet jeśli weźmie się pod uwagę zużycie energii elektrycznej, to wciąż pozostaje ona rozwiązaniem tańszym od mycia naczyń ręcznego. Warto więc zainwestować w energooszczędną zmywarkę, zwłaszcza że ich szeroki wybór pozwala na wybór modelu idealnego do potrzeb danej rodziny.

7. Zwróć uwagę na to jak myjesz naczynia.

Mycie naczyń pod bieżącą wodą oznacza dużą i niepotrzebną stratę wody. Dlatego myj naczynia w misce, a dopiero potem przystąp do ich płukania. Możesz również wyłączać wodę na czas mycia naczynia i włączyć ją ponownie, dopiero gdy chce się je wypłukać.

8. Nie myj opakowań do recyklingu.

Na temat recyklingu krąży wiele mitów, jednym z nich jest to, że opakowania plastikowe lub szklane np. po jogurtach należy umyć przed wyrzuceniem. Tymczasem są one poddawane myciu przez firmy zajmujące się recyklingiem, dlatego nie trzeba robić tego w domu.

9. Nie nastawiaj niepełnego prania/zmywania.

Zmywarkę i pralkę włączaj tylko, gdy masz pełny załadunek i wybieraj programy, które oszczędzają wodę i energię. Nawet urządzenia, które dostosowują ilość wody do ilości prania, pobierają stosunkowo dużo wody i ekonomiczniej jest włączyć je dopiero przy pełnym załadunku.

10. Pranie ręczne wykonuj mądrze.

Ręczne pranie rób w misce, a nie pod bieżącą wodą, co pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość wody. Do miski nalej chłodną wodę, która jest tańsza, a dodatkowo sprawia, że ubrania dłużej zachowują swój kolor. Mamy nadzieję, że udało nam się podsunąć Ci nieco rozwiązań, które odpowiadają na pytanie – jak oszczędzać wodę w domu.

 

Back to top button