Dlaczego lilie to wyjątkowe i popularne kwiaty ogrodowe?

Lilie to ozdobne rośliny cebulowe, które uprawiane są w ogrodach na całym świecie. Swoją popularność zawdzięczają wielu cechom, wśród których należy wymienić wyjątkowy wygląd, piękny zapach, wielość gatunków oraz nieskomplikowaną uprawę.

Charakterystyczny wygląd kwiatów i liści lilii

Lilie to rośliny cebulowe o szczególnie dekoracyjnym wyglądzie. Pochodzą z krajów Azjatyckich, głównie z Japonii i Chin. Dzielą się na niezliczoną ilość odmian i mieszańców, które różnią się od siebie wyglądem, cechami i niektórymi wymaganiami.

Większość gatunków lili posiada pojedynczą, grubą i nierozgałęzioną łodygę. Liście lilii posiadają ogonka, a więc ich blaszka łączy się z łodygą. W zależności od odmiany mogą mieć różne wielkości i kształt np. jajowaty, owalny, półokrągły czy podłużny.

Lilie mogą mieć kwiaty pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Kwiat lili charakteryzuje się sześcioma płatkami. W środku znajduje się 6 pręcików. Występują w wielu różnych kolorach, mogą być również dwubarwne.

Zapach lilii

Wiele odmian lilii cechuje piękny, intensywny zapach, który można poczuć w ogrodzie szczególnie latem. Z reguły jest to słodki i przyjemny zapach.

Lilie wykorzystuje się w produkcji perfum. Czasem można znaleźć ich olejki wonne w składzie luksusowych kosmetyków.

Wielość gatunków – orientalne, azjatyckie, drzewiaste, trąbkowe

Lilie dzielą się na wiele gatunków i jeszcze więcej ciekawych odmian. Różnią się od siebie między innymi wielkością i kształtem kwiatów, wysokością, zapachem. a także zasadami uprawy. Do popularnych gatunków lili zalicza się:

  • Lilie orientalne – osiągają od 50 do 100 cm wysokości. Dobrze radzą sobie w europejskim klimacie. Sprawdzają się zarówno w uprawie ogrodowej, doniczkowej, oraz jako kwiaty cięte. Wydzielają piękny, intensywny zapach.
  • Lilie azjatyckie – ich wysokość waha się od 40 do 150 cm. Zalicza się do bylin ozdobnych. Jej liście przypominają trawy. Nie wydziela żadnego zapachu.
  • Lilie drzewiaste – są wyjątkowo duże i wysokie. Mogą osiągać do 2,5 m wysokości. Z ich sadzonki może wyrosnąć aż 40-60 kwiatów. Są roślinami wieloletnimi.
  • Lilie trąbkowe większość odmian tego gatunku posiada charakterystyczne, wydłużone kwiaty o trąbkowym kształcie. Wydzielają zachwycającą woń. Dorastają do około 150 cm wysokości.

Łatwe w uprawie i pielęgnacji – cebulki lilii

Lilie to rośliny cebulowe. Ich uprawa nie jest tak wymagająca jak wielu się wydaje. Przy odrobinie poświęconego czasu i uwagi odwdzięczą niesamowicie pięknym wyglądem i obfitymi kwiatami.

Większość odmian lilii można sadzić zarówno wiosną jak i jesienią. Wiosną najlepszy okres do sadzenia trwa od końca marca do maja. Jesienią natomiast jest to wrzesień-listopad.

Przed posadzeniem cebulek lilii należy oczyścić i odpowiednio przygotować podłoże. Większość gatunków wymaga żyznego i próchniczego podłoża, o odczynie pH 5,5-6,5.

Najlepsze dla tych kwiatów są stanowiska słoneczne lub półcieniste, koniecznie osłonięte od wiatru.

Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulki, im większa cebulka, tym głębiej należy ją posadzić. Podobnie jest z rozstawem roślin, który zależy od ich docelowej wielkości.

Pielęgnacja lilii nie jest zbyt trudna. Wystarczy dbać, aby gleba nie była zbyt sucha ani zbyt wilgotna, może to zaszkodzić cebulce. Rośliny podlewamy przede wszystkim w okresie kwitnienia, przy samym podłożu. Warto również pamiętać o zasilaniu nawozem wieloskładnikowym.

Lilie są mrozoodporne i wieloletnie

Większość odmian lilii toleruje mrozy i może zimować w gruncie. Jednak należy je odpowiednio zabezpieczyć, szczególnie przy bardzo niskich temperaturach.

Lilie okryć najlepiej po pierwszych przymrozkach. Na ściółkę bardzo dobrze nada się kora, słoma lub gałązki drzew i krzewów iglastych.

Taki rodzaj okrycia nie tylko chroni przed mrozem, ale również pomaga zachować odpowiednią wilgotność.

Lilie to rośliny wieloletnie. To znaczy, że mogą rosnąć na tym samym stanowisku przez kilka lat. Każdego roku kwitną tak samo obficie, a niektóre nawet bardziej.

Cebulki lili można wykopać po około 3-4 latach. Robi się to przede wszystkim, aby zmienić ich stanowisko lub oddzielić cebule przybyszowe od cebuli matecznej.

Warto pamiętać, że niektóre odmiany tych roślin źle znoszą często wykopywanie.

Mrozoodponość i wieloletność to istotne cechy lilii, ponieważ wpływają na prostotę ich uprawy. Wymagają one dzięki temu mniej zabiegów pielęgnacyjnych, a wyglądają zachwycająco każdego roku.

Back to top button