Wskaźniki jakości wody — po czym poznać, że masz dobrą wodę?

Z instalacji wodno-kanalizacyjnych wszyscy korzystamy na co dzień. Wody kranowej używamy do bezpośredniego spożycia. Jest ona niezbędna w procesie przygotowywania posiłków i napojów. Przeczytaj, jakie parametry określają jakość wody w Twoim domu i dlaczego filtry do dzbanka Dafi sprawiają, że woda staje się bardziej wartościowa?

W jakim celu przeprowadza się analizę jakości wody?

Jeżeli parametry wody użytkowej, jak smak, zapach, barwa lub klarowność budzą Twoje wątpliwości, możesz oddać próbki do badań. Kontrole jakości wody pitnej przeprowadzają Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, a także niektóre uczelnie wyższe.

W toku badania ustalane są nie tylko podstawowe cechy wizualne i zapachowe, ale przede wszystkim skład fizykochemiczny płynu. Dzięki temu możesz zyskać pewność, że woda, którą spożywasz, nie wywoła wraz z upływem czasu problemów zdrowotnych.

Czy woda z rurociągu nadaje się do picia?

Niestety woda, która na co dzień płynie z kranu nigdy nie jest w stu procentach oczyszczona. Pomimo kilkuetapowego procesu filtracji, znajdziemy w niej metale ciężkie, detergenty, pozostałości substancji farmakologicznych czy zanieczyszczenia pochodzące ze skupisk odpadów komunalnych i wysypisk śmieci.

W wodzie domowej często pojawiają się ziarenka piasku oraz niewielkie fragmenty rdzy, która odpadając od wnętrza rury, trafia do nurtu wody. Te wszystkie zanieczyszczenia kumulują się w Twoim organizmie, negatywnie oddziałując na zdrowie i samopoczucie.

Jednym ze sposobów wyeliminowania zagrożenia jest korzystanie z dzbanka filtrującego, wyposażonego w filtr Dafi Classic lub inny, pokrewny model. Pozwala on na wyeliminowanie lub zatrzymanie szkodliwych substancji, przy jednoczesnym zachowaniu tego, co w wodzie najlepsze (np. magnez i wapń).

Jakie wskaźniki określają jakość wody pitnej?

Zdatność wody do spożycia można określać poprzez pryzmat różnych wskaźników fizykochemicznych. Oto najpopularniejsze spośród nich:

  • Odczyn pH

Ilościowe stężenie jonów wodorowych to tzw. odczyn pH. Może on wahać się od 0 do 14, przy czym woda przeznaczona do picia powinna mieć pH na poziomie 6,5-9,5. Podczas profesjonalnych badań, odczyn pH bada się przy użyciu metod kolorymetrycznych i elektrometrycznych.

Pamiętaj, aby co jakiś czas oddawać wodę do badań, jeżeli w domu lub mieszkaniu masz miedzianą instalację wodno-kanalizacyjną. Jony wodoru powodują korozję metalu i sprawiają, że jego cząsteczki dostają się do strumienia wody.

  • Twardość wody

Drugim istotnym parametrem jest twardość wody. Woda twarda zawiera w sobie nierozpuszczalne sole niektórych pierwiastków. Można ją łatwo poznać po kamieniu osadzającym się we wnętrzu czajnika lub w żelazku oraz po plamach na praniu.

Sprawdzonym sposobem na redukcję kamienia w wodzie pitnej jest używanie dzbanka filtrującego wraz z filtrami wody Dafi Unimax lub Classic. Dzięki przesączeniu wody zyskuje ona zupełnie nowy smak.

  • Obecność amoniaku lub azotanów w wodzie

Amoniak w wodzie może pojawić się na skutek rozkładu materii roślinnej albo zmieszania się wody pitnej ze ściekami.

Z kolei azotany przenoszą się do wody wskutek naturalnych procesów mineralizacji i nitryfikacji, ale również nadmiernego nawożenia pól uprawnych i utrzymywania nieszczelnych instalacji ściekowych.

Wykrycie tych zanieczyszczeń na własną rękę jest trudne i wymaga badania utlenialności oraz liczby bakterii w wodzie.

miejsce na foto1

Jak dbać o czystość wody do picia?

Na szczęście możesz w łatwy sposób poprawić jakość spożywanej wody. Wystarczy zainwestować w filtry do dzbanka Dafi. Wydatek początkowy obejmuje jedynie dzbanek. Później musisz tylko regularnie wymieniać filtry.

Stosowanie filtra Dafi Classic usuwa z wody chlor, metale ciężkie, pestycydy, herbicydy oraz wiele zagrożeń organicznych. Jeden wkład to przynajmniej 150 litrów czystej wody!

Filtry Dafi do dzbanka znajdziesz w sklepach z akcesoriami AGD. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że kupujesz wyłącznie towar najwyższej klasy, wybierz certyfikowanego partnera. To gwarancja, że kupujesz filtry, które posiadają niezbędne certyfikaty jakości. Jeżeli szukasz wkładów do dzbanka, zajrzyj tutaj.

Czysta woda to Twoje zdrowie. Przekonaj się, że warto o nią świadomie zadbać i czuć się lepiej na co dzień!

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*