Plusy i minusy instalacji fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii elektrycznej cieszą się dużym zainteresowaniem. Jedynym ze sposobów wykorzystania naturalnej energii są panele fotowoltaiczne. Jakie zalety i wady ma fotowoltaika? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu ich na swoim terenie.

 Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zestaw instalacji składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika, okablowania, liczników zużycia i produkcji energii. Panele złożone są z ogniw fotowoltaicznych. Są one wykonane z krzemu, który należy do półprzewodników. Ogniwa zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Foton, czyli najmniejsza jednostka światła pada na ogniwo i wybija elektron, zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Skąd wynika tak duże zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi? Główne zalety instalacji fotowoltaicznych to:

 • Niskie koszty energii elektrycznej. Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest korzystanie z energii słońca, która nic nie kosztuje. Pozwala to znacząco obniżyć rachunki za prąd.
 • Szybki montaż. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych zwykle nie zajmuje dłużej niż trzy dni. Przy niedużych rozmiarach instalacji, tzn. do 50 kW nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
 • Brak emisji szkodliwych gazów do atmosfery sprawia, że pozyskiwanie energii słonecznej jest bardzo ekologicznych rozwiązaniem.
 • Działanie instalacji jest prawie niesłyszalne, porównywalne z ludzkim szeptem.
 • Własna elektrownia to jednorazowy wydatek, z którego korzyści można czerpać nawet przez 40 lat, bez ingerencji w instalację. Cechuje się ona wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Panele w założeniu mają wytrzymać burze, gradobicia, a nawet duże mrozy, do – 30 stopni Celsjusza, https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-dla-domu to korzyść dla całej rodziny.
 • Zawsze masz prąd, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
 • Ulga podatkowa w przypadku montażu fotowoltaiki pozwala uzyskać zwrot nawet do 53 tysięcy złotych. Całkiem sporo.

Wady instalacji

Instalacja fotowoltaiczna ma sporo zalet, ale również wady. Są nimi:

 • Konieczność czyszczenia instalacji przynajmniej raz w roku.
 • Panele korzystają z energii słonecznej. Aby faktycznie przynosiły nam korzyści, konieczne jest ich dobre rozmieszczenie, tak, by nie padał na nie cień. Nie sprawdzą się również na dachach skierowanych na północ.
 • Jako wadę często podaje się wysoki koszt instalacji, choć w tej kwestii sporo się zmienia. Rządowy program taki jak mój prąd  oferuje wsparcie finansowe w postaci dotacji na zakup fotowoltaiki.
 • Uzależnienie od regulacji prawnych również jest sporą wadą. Obecnie można zaobserwować spore zainteresowanie kwestią pozyskiwania ekologicznych źródeł energii, ale montaż paneli sporo kosztuje. I choć korzystanie z ekologicznych źródeł energii oraz montaż instalacji do pozyskiwania naturalnej energii cieszy się dużym zainteresowaniem, może po prostu braknąć na nie funduszy.

Podsumowując, panele słoneczne mają więcej zalet niż wad. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem dla swojego domu, zwłaszcza że można skorzystać z różnych programów dofinansowania dla fotowoltaiki, takich jak np. https://www.polenergia-pv.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki

Back to top button