Fotowoltaika w pasywnym budownictwie

Domy pasywne są coraz częstszym wyborem inwestorów decydujących się na własne cztery kąty. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, wybieramy opcje, które pozytywnie wpływają na stan środowiska. Dom pasywny to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale również niosące wymierne oszczędności podczas jego eksploatacji.

Ponadto, domy pasywne to budynki bardzo komfortowe, ułatwiające wykonywanie codziennych czynności oraz gwarantujące dobre samopoczucie domowników. Dzięki oszczędnościom płynącym z użytkowania domu pasywnego, wyższe nakłady inwestycyjne związane z budową takiego budynku, zwracają się bardzo szybko. Patrząc na trendy dominujące przez ostatnie lata w budownictwie, można śmiało stwierdzić, że w najbliższym czasie budowa domów pasywnych stanie się standardem. Szansy należy też upatrywać w rozwoju technologii i w konsekwencji coraz niższych cenach poszczególnych rozwiązań pasywnych.

Cechy charakterystyczne domu pasywnego

Domy pasywne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Jest to wynikiem zastosowania alternatywnych i zrównoważonych technologii. Mowa tu o zredukowaniu strat ciepła oraz czerpania energii z odnawialnych źródeł.

Straty ciepła w domu można zminimalizować na wiele sposobów. Podstawą jest dobór pasywnej stolarki otworowej oraz dobra izolacja ścian zewnętrznych (o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,15 W/m²K), dachu oraz fundamentów. Co więcej, w budownictwie pasywnym zwraca się uwagę na takie aspekty jak orientacja budynku w kierunku południowych, prostota bryły, odpowiednie zaplanowanie przeszkleń i pomieszczeń. W budynkach pasywnych rezygnuje się z tarasów i balkonów, ponieważ tworzą one mostki cieplne. Ważne jest, aby wyeliminować straty ciepła spowodowane wentylacją grawitacyjną. Alternatywą jest rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie minimalizuje straty ciepła związane z cyrkulacją powietrza.

Fotowoltaika w domu pasywnym

Efektywne ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła, kolektorów słonecznych lub biomasy nie wystarczy, aby zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne budynku. Bardzo ważną kwestią jest zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wśród mikroinstalacji dedykowanych dla gospodarstw domowych, zdecydowanie najlepszą opcją jest fotowoltaika. Elektrownie wodne i wiatrowe wymagają specjalnych warunków i nierzadko wysokich nakładów inwestycyjnych.

Hurtownia fotowoltaiczna SWATT

Najbardziej popularne systemy fotowoltaiczne typu on-grid pozwalają produkować własną energię ze słońca i w pewnym stopniu uniezależnić się od poboru prądu z sieci dystrybucyjnej. Doskonałym dopełnieniem domu pasywnego są też instalacje typu off-grid. Dzięki temu, nasz dom może stać się całkowicie niezależny od sprzedawców energii. Nadwyżki wyprodukowanej energii w takich instalacjach są magazynowane. W taki sposób, dom jest nie tylko pasywny ale również samowystarczalny. Zarówno instalacje wyspowe jak i sieciowe niosą realne korzyści i są idealnym dopełnieniem budownictwa pasywnego.

Back to top button