Co oznacza termin ekologia

Szukając genezy słowa ekologia należy sięgnąć do języka greckiego, w którym słowo ,,oikos’’ oznacza dom, mieszkanie, środowisko, a ,,logos’’ naukę, słowo, wiedzę. Ostatecznie daje nam to ,,oikoslogos”, czyli naukę o naszym domu, jakim jest Ziemia. W bardziej dokładnym znaczeniu będzie to nauka o środowisku, która ma korzenie w biologii, chemii, historii czy geografii. 

Wzajemny wpływ organizmów 

Przyglądając się jeszcze głębiej, okazuje się, że termin ekologia oznacza naukę o oddziaływaniu na siebie różnych środowisk i ekosystemów. Wszystkie organizmy na Ziemi muszą wchodzić ze sobą w interakcje, aby przeżyć. Wiąże się to: ze zdobywaniem pożywienia, które wymaga zabicia innego zwierzęcia lub rośliny; rozmnażaniem skutkującym wydaniem na świat potomstwa, które także przekształcać będzie środowisko; organizowaniem schronienia, które wpływa na otoczenie (np. ptaki wystukujące dziuple w drzewach); wydalaniem i wypróżnianiem, które użyźniają glebę, na której ponownie urosną rośliny będące w przyszłości zjedzone przez zwierzęta itd. Wszelkie działania organizmów są ingerencją w zastane środowisko. Dzięki temu może się ono nieustannie przekształcać i tętnić życiem. 

Zakres ekologii

Mało kto z nas wie, że ekologia jest ogromną nauką posiadającą wiele działów. Wśród nich znajdują się chociażby ekologia krajobrazu; ekologia ekosystemów (biocenologia), np. hydrologia związana ze środowiskiem wodnym; autekologia, inaczej wpływ środowiska na pojedynczy organizm; ekologia ewolucyjna; ekologia molekularna. To tylko niektóre z gałęzi tej nauki, o których mało kto z nas słyszał w szkole lub widział je w mediach.

Dwie twarze ekologii

Obecnie – wskutek częstego używania terminu ekologia – słowo to nabrało więcej znaczeń. O ekologii mówi się teraz nie tylko w kontekście oddziaływania na siebie ekosystemów i organizmów, ale też w kontekście ochrony przyrody. Być może częściej słyszymy o ekologii właśnie w odniesieniu do ochrony środowiska oraz ekologicznego stylu życia. Bycie ,,eko’’ stało się modne i prawdopodobnie jest to jedna z lepszych ,,mód‘’ jakie kiedykolwiek powstały. Im więcej zwykłych ludzi będzie chciało postępować zgodnie z tą modą, tym większa świadomość na temat utrzymania Ziemi w dobrej kondycji będzie panowała wśród społeczeństwa, a potem nastąpi być może efekt kuli śnieżnej i dbanie o planetę będzie samo się napędzać.

Back to top button