Ekologia w domu

W każdym momencie możemy podjąć szereg drobnych działań, które pomogą chronić środowisko i będą krokiem ku bardziej ekologicznemu życiu. Nawet małe gesty, kiedy ich liczba się skumuluje, są w stanie dać zadziwiający efekt, kiedy są powtarzane przez wielu ludzi.

Jak postępować ekologicznie w domu – proste sposoby

Pierwszym krokiem, który nie wymaga właściwie żadnego wysiłku, jest oszczędzanie wody. Działania takie jak zakręcanie kranu przy myciu zębów, myciu naczyń lub podczas prysznica pozwalają zaoszczędzić dziesiątki litrów wody dziennie, a dodatkowo przekładają się na nasze rachunki – mniejsze zużycie wody równa się mniejsze kwoty do zapłacenia. W zmniejszeniu zużycia wody pomóc może kupno zmywarki lub skracanie czasu prania. Działaniem równie niewymagającym, a mającym znaczny wpływ na ratowanie środowiska jest segregacja śmieci. Obecnie prawie na każdym osiedlu znajdują się specjalne kolorowe pojemniki na poszczególne odpady, jak choćby te najbardziej podstawowe: plastik, papier czy szkło, czasami także szkło kolorowe lub bioodpady.

Kiedy chcemy się bardziej zaangażować

W momencie gdy wejdą nam w krew dobre nawyki i zwykłe oszczędzanie wody czy segregacja śmieci to dla nas za mało, możemy zastanowić się nad dodatkowymi sposobami na pomoc planecie. Korzystanie z opakowań czy przedmiotów wielorazowego użytku to świetny pomysł, by jeszcze bardziej zminimalizować wytwarzane przez siebie odpady. Dobrym pomysłem będzie przechowywanie żywności w pojemnikach zamiast worków, a jeżeli już korzystamy z plastikowych woreczków to starajmy się robić to wielokrotnie. Oprócz tego kobiety mogą się zastanowić nad wykorzystaniem kubeczków menstruacyjnych zamiast podpasek czy tamponów, a do zmywania makijażu posłużyć mogą wielorazowe płatki kosmetyczne.

Back to top button