Z czego produkuje się kubeczki ekologiczne?

Rezygnacja ze stosowania tradycyjnych naczyń jednorazowych produkowanych z tworzyw sztucznych to jeden z elementów szerokiej strategii na rzecz ochrony środowiska. Wybierając kubek bidegradowalny lub dowolnie inne naczynie wykonane z materiału łatwego do zutylizowania, przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji plastiku, którego przetworzenie wymaga dużej ilości energii. Dzięki temu chronimy środowisko i jednocześnie wspieramy nowy rynek materiałów neutralnych.

Co to jest PLA?

Jeszcze do niedawna naczynia ekologiczne kojarzyły się z nieatrakcyjnymi opakowaniami wykonanymi z szarej celulozy, którą dodatkowo trzeba było utwardzać, stosując specjalne powłoki zapobiegające jej przesiąkaniu. Współczesne naczynia jednorazowe, w tym kubki biodegradowalne, pod względem wyglądu i trwałości nie ustępują produktom plastikowym. Są równie trwałe i funkcjonalne, a przy tym nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Takie naczynia produkuje się z tworzywa PLA, czyli tzw. bioplastiku – polimer podlegający biodegradacji, pozyskiwany m.in. z mączki kukurydzianej i trzciny cukrowej. Kubek biodegradowalny, miseczka czy innego rodzaju opakowanie spożywcze wyprodukowane z tego typu materiału pod względem wyglądu i funkcjonalności praktycznie w ogóle nie różni się od klasycznego opakowania plastikowego. Na tym podobieństwa się jednak kończą. O ile tradycyjne materiały plastikowe rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat, o tyle produkty z PLA można zwyczajnie kompostować.

Czy warto sięgać po jednorazowe naczynia ekologiczne?

Dla osób świadomych, które zwracają uwagę na rodzaj stosowanych opakowań i chętniej sięgają po te, które można poddać recyklingowi, zakup kubka biodegradowalnego z pewnością się opłaci, zwłaszcza jeśli dysponują własnym kompostownikiem i takie naczynie samodzielnie zutylizują. Kubek biodegradowalny, wykonany z bioplastiku, ulegnie rozkładowi i nie pozostawi po sobie szkodliwych substancji chemicznych. Niestety w wielu miastach ten rodzaj opakowań wciąż traktowany jest jak zwykły plastik, w związku z czym jednorazowe naczynia wyprodukowane z tworzywa PLA, zamiast trafiać do kompostowania, zwykle lądują w spalarni – nie przetwarza się ich w taki sposób jak opakowań typu PET.

 Większość ekologicznych kubeczków jednorazowych wciąż produkowanych jest z materiałów przypominających papier. Na rynku pojawiało się jednak mnóstwo nowych produktów wyglądem do złudzenia przypominających zwyczajny plastik, wykonanych z materiału PLA – tworzywo podlegające całkowitej biodegradacji, produkowane z materiałów naturalnych i odnawialnych, takich jak kukurydza czy trzcina cukrowa. Warto po nie sięgać.

Back to top button