Jak radzić sobie ze smogiem?

Zanieczyszczenie powietrza to jedna z największych bolączek współczesnego świata. W większych aglomeracjach rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się z natychmiastowym pogorszeniem jakości powietrza, a smog psuje nam nie tylko codzienny nastrój, ale bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre miejsca sąsiadujące z wielkimi zakładami przemysłowymi czy hutami narażone są na kiepską jakość powietrza przez cały rok. Żółtawy dym zalegający nad budynkami sprawia momentami wrażenie zachmurzenia, dopiero spojrzenie na smog z dystansu daje nam odpowiednią perspektywę i widzimy zniechęcającą chmurę opadającą ciężko w jednej części miasta, gdy niemal wszędzie dookoła jest piękna pogoda i w miarę przejrzyste powietrze. Jest to bardzo niepokojące i budzące słuszny sprzeciw.

Czym jest smog?

Słowo smog powstało w mieszanki angielskich słów smoke i fog, czyli dym i mgła. Niemal na całym świecie podobnie brzmiącym słowem określa się niechciane i niekorzystne zjawisko zanieczyszczenia powietrza, które przybiera właśnie formę takiej gęstej i zawiesistej mgły. Niestety ta mgła ma paskudny kolor, nieprzyjemny zapach i tragiczny wpływ na nasz organizm. Choć oczywiście na powstawanie smogu mają także wpływ warunki przyrodnicze, to jednak największym winowajcą jest tu bez wątpienia człowiek. W naszej części świata smog jest związany głównie z sezonem grzewczym i jest mieszanką różnych pyłów, a w jego skład wchodzą m.in. tlenek siarki, azotu i węgla, a także sadza.

Czy jakość powietrza można sprawdzić?

Mimo wielu wysiłków o charakterze międzynarodowym nie jesteśmy w stanie pozbyć się tego problemu w zupełności, a wiele naszych działań to ograniczanie powstawania smogu oraz dbanie o to, by choć w domu mieć świeże powietrze. Miasta położone w kotlinach w bezwietrzne dni są niemal skazane na pewien poziom zanieczyszczenia, czasami nawet wiosną i latem. Do smogu w typie londyńskim dochodzi bowiem problem smogu związany z nadmiernym ruchem samochodowym. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli Ci unikać nadmiernego narażania się na wdychanie smogu są sensory jakości powietrza i powstająca na podstawie ich działania mapa. Te łatwe do instalacji urządzenia firmy Airly mierzą kluczowe składniki zanieczyszczenia, czyli cząstki stałe oraz gazy. Urządzenia te są skalibrowane i regularnie weryfikowane, aby mieć pewność, że odczyt jest rzetelny i rzeczywisty.

Sprawdź mapę przed treningiem lub wyjazdem

Sensory jakości powietrza mierzą stężenie cząstek stałych przy użyciu technologii laserowej. W przypadku gazu wykorzystują metodę analizy elektrochemicznej. Monitorowany w ten sposób stan powietrza w ponad 4000 sensorów na całym świecie pozwala tworzyć mapy online dające Ci szybki wgląd w jakość powietrza, którym oddychasz. Dane z sensorów są wyświetlane na mapie interaktywnej MyAirly oraz w aplikacji mobilnej Airly. Dzięki użytkowaniu protokołu GSM transmisja danych jest bezpieczna i wydajna. Jakość powietrza sprawdzana jest co pięć 5 minut, dzięki temu mapa jakości powietrza Airly jest godnym zaufania źródłem informacji. Dane przekazywane są do chmury obliczeniowej w celu kalibracji i interpretacji. Aplikacja umożliwi Ci natomiast łatwy wgląd w aktualny stan jakości powietrza w miejscu, w którym jesteś lub tam, gdzie się wybierasz.

Back to top button