Fotowoltaika – ile Polacy oszczędzają na rachunkach za prąd?

Fotowoltaika w ostatnim czasie stała się bardzo popularna w Polsce, głównie ze względu na oszczędności, które gwarantuje oraz dostępność dotacji, które pomagają sfinansować inwestycję. Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaiki? Co się na niego składa? Ile ostatecznie można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice w Rzeszowie czy Krakowie?

Fotowoltaika on grid i off grid

Cena zależy przede wszystkim od rodzaju instalacji, która powinna być starannie dostosowana przez instalatora, do potrzeb gospodarstwa domowego. Wyróżnia się dwa typy instalacji fotowoltaicznej:

  • instalacje on grid,
  • instalacje off grid.

Instalacja on grid stosowana jest głównie w prywatnych gospodarstwach domowych. W tym rodzaju instalacji energia elektryczna wykorzystywana jest na bieżąco, a ewentualne nadwyżki przekazywane są do zakładu energetycznego. Funkcja prosumenta jest tą tańszą opcją.

Instalacja off grid pozwala natomiast na magazynowanie nadwyżek energii w akumulatorach. Dzięki temu rodzajowi instalacji mamy możliwość korzystania z energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie ma sieci (domki letniskowe, jachty, łodzie, działki rekreacyjne). Ta opcja gwarantuje nam całkowitą niezależność energetyczną.

Żeby inwestycja nam się opłacała, trzeba na początek ustalić, ile wynoszą nasze miesięczne rachunki za prąd. Na tej podstawie określamy wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej. Dla określenia opłacalności, przelicza się 50zł rachunku na 1kW mocy naszej elektrowni. Na tej podstawie też dobieramy rodzaj i ilość paneli fotowoltaicznych.

Opłacalność fotowoltaiki, a rodzaj paneli

Jaki rodzaj ogniw fotowoltaicznych wybrać? Monokrystaliczne ogniwa składają się z jednego kryształu krzemu. Są bardziej wydajne i wystarczy ich mniejsza ilość, dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Minusem jest wyższa cena. Ogniwa monokrystaliczne najczęściej są instalowane dla niewielkiej powierzchni dachu, gdzie wymagana jest większa wydajność modułów.

Ogniwa polikrystaliczne składają się z kilku kryształów krzemu i są najbardziej popularne. Gwarantują też niższy spadek mocy przy spadku ilość promieni słonecznych. Przy dobrze dobranych panelach, mamy gwarancję obniżenia comiesięcznego rachunku za prąd od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Inwestycja zwraca się średnio po upływie 6-8 lat.

Fotowoltaika Podkarpacie wydajna przez cały rok

W Polsce, bez względu na tym czy panele fotowoltaiczne są zainstalowane w Rzeszowie, czy Krakowie, produkują energię przez cały rok. Bez względu na porę roku, nawet zimą, w słoneczny dzień, panele mogą pracować nawet 7-8 godzin, jeśli są prawidłowo zamontowane. Latem natomiast, panele produkują energię przez 11-12 godzin w ciągu dobry. Wydajność fotowoltaiki na Podkarpaciu czy w Małopolsce uzależniona jest od warunków atmosferycznych, zatem w niektóre dni moduły działają wydajniej, a w innej mniej efektywnie. Zasadniczo jednak w polskich warunkach pracują one przez cały rok. Poza tym istnieje możliwość magazynowania wytworzonej energii we własnych magazynach lub też w sieci. W konsekwencji rachunki udaje się obniżyć do zera, lub niemal do zera. Tym samym wysokiej jakości instalacja fotowoltaiczna gwarantuje zwrot z inwestycji maksymalnie do 10 lat.

Więcej o oszczędzaniu dzięki fotowoltaice dowiesz się tutaj: https://sm-project.pl/blog/

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*