Fotowoltaika zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Decydują się na nią już nie tylko właściciele gospodarstw domowych, ale również firmy – zwłaszcza produkcyjne – oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Instalacje fotowoltaiczne przynoszą przede wszystkim realne oszczędności, ale również pozwalają uniezależnić się od dostawcy prądu. Dlaczego jeszcze decydujemy się na instalację fotowoltaiczną?
Oszczędność pieniędzy i natury
Powszechnie wiadomo, że instalacje fotowoltaiczne sporo kosztują, niemniej jednak warto traktować te wydatki nie jako koszty, a prawdziwą inwestycję. Fotowoltaika zwraca się w około 8-10 lat , niemniej jednak korzystając z dotacji oraz ulgi podatkowej możemy skrócić czas zwrotu nakładów inwestycyjnych. Po tym okresie możemy mówić o realnych oszczędnościach, jakie generujemy, korzystając z samodzielnie wyprodukowanej energii. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne służą naszemu środowisku naturalnemu. Pozwalają one bowiem korzystać z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o degradacji środowiska naturalnego i tym, że tradycyjne źródła energii są na wyczerpaniu. Warto przy tym wspomnieć, że sama produkcja paneli fotowoltaicznych oraz i utylizacja nie są szkodliwe dla środowiska. Jeśli więc zależy nam na dobru naszej planety, to warto przemyśleć kwestię instalacji fotowltaicznej na dachu własnego domu.
Dla firm i spółdzielni
Fotowoltaika cieszy się tak dużą popularnością, że klientami firm montujących instalacje fotowoltaiczne zostają coraz częściej także przedsiębiorcy oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Te drugie chcą zwykle dostarczyć mieszkańcom bloków darmowy prąd, pierwsze zaś zamierzają przede wszystkim uniezależnić się od dostawcy prądu. Wydawałoby się, że jest to błahy argument. Niemniej jednak wyobraźmy sobie dużą firmę produkcyjną, która dowiaduje się o przerwach w dostawie prądu. Specjaliści mają zwykle zaledwie kilka chwil, aby zaplanować procesy produkcyjne, uwzględniając przy tym przerwy w dostawie energii. Tymczasem fotowoltaika pozwala zaopatrywać się w prąd we własnym zakresie. Co więcej, rachunki za energię elektryczną, które otrzymują duże przedsiębiorstwa, są naprawdę wysokie. Energia elektryczna, którą kupują, sprzedawana jest po innej cenie, niż w przypadku gospodarstw domowych. Dlatego też automatycznie płacą oni więcej. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają im znacznie ograniczyć koszty, a dodatkowo stać się odpowiedzialnymi ekologicznie podmiotami gospodarczymi w oczach społeczeństwa.