Segregacja odpadów to jedno z podstawowych działań proekologicznych, które możemy podjąć w własnym gospodarstwie domowym. Dlaczego warto to robić?
Nadprodukcja śmieci
Odpady to prawdziwy problem. W związku z konsumpcją, każdego roku produkujemy tony śmieci, które zalegają na wysypiskach, zanieczyszczają wody. Ogromną ich ilość można by powtórnie przetworzyć, ale do tego potrzebna jest dobra infrastruktura, a także – troska o segregację śmieci.
Żeby uzmysłowić sobie skalę problemu warto wiedzieć, iż roczna, globalna produkcja samego plastiku wzrosła od połowy XX wieku ponad 200 razy. To właśnie plastikowe śmieci odpowiadają za ponad 70% zanieczyszczeń w morzach i oceanach. Słynne zdjęcie konika morskiego niosącego patyczek higieniczny to smutny obrazek, który nam wszystkim powinien przypominać o tym, w jakim stanie znajdują się ekosystemy świata.
Niektórzy mówią, że największym problemem jest składowanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Oczywiście jest to realny problem, natomiast warto uzmysłowić sobie, że odpady na wysypiskach rozkładają się latami, skąd wynika kwestia ich nadmiernego gromadzenia się. Papierowa gazeta rozłoży się po 6 tygodniach. W tym czasie tylko jeden z dzienników zdąży zostać wydany 42 razy! Karton po mleku na wysypisku poleży 5 lat. W porównaniu z czasem rozkładania się foliowej reklamówki jest to i tak niezły wynik. Plastik może bowiem ulegać rozkładowi nawet 1000 lat (jak w przypadku butelek PET).
Zasady segregacji odpadów, fot. Eco-market.pl
Segregacja śmieci – obowiązek, nie wybór
Segregacja śmieci jest obowiązkowa. Do pewnego momentu, osoby, które nie segregowały śmieci nie mogły korzystać z ulgi w opłatach, przepisy są jednak zaostrzone i za niesegregowanie odpadów można nawet dostać karę.
Warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim fakt, iż segregacja śmieci jest podstawą ich ponownego przetworzenia. Dzięki temu w praktyczny sposób dbamy o planetę. Na odpadach można też trochę zarobić, na przykład oddając butelki z kaucją czy makulaturę do skupu. Są też takie odpady, jak na przykład leki czy baterie, które należy oddać do przeznaczonego do tego celu miejsca, z uwagi na fakt, iż składowane, mogą one powodować zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego.
Plastikowe pojemniki do segregacji odpadów, fot. Eco-market.pl
Jak segregować śmieci
Żeby segregacja śmieci miała sens, konieczna jest wiedza o prawidłowym rozdzielaniu odpadów. Istotne znaczenie mają również pojemniki (na przykład te zapewniane we wspólnotach mieszkaniowych). W sklepach internetowych, na przykład w eco-market.pl znajdziemy kosze na odpady o zwartej i wytrzymałej konstrukcji, która pozwala na ograniczenie dostępu najmłodszym. Nadają się one do wieloletniej eksploatacji.
Jak segregować odpady? W ciągu ostatnich lat liczba kategorii wzrosła, łatwo więc się pomylić. Prosty przewodnik po segregacji powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.
Obecnie kosz niebieski przeznaczony jest na papier (tu na przykład wrzucić można przeczytane gazety, papier nie powinien być rozmoczony czy zatłuszczony). W zielonym pojemniku składowane jest szkło (niepotłuczone, czyli na przykład butelki, słoiki – żarówki lub potłuczone szkło powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane). Tworzywa sztuczne i metale wędrują do żółtego pojemnika (foliowe reklamówki, plastikowe opakowania, opróżnione z produktu).
Pojemnik na zużyte baterie, fot. Eco-market.pl
Wszystko, czego nie da się podzielić powinno być umieszczone w czarnym pojemniku na odpady zmieszane (na przykład zatłuszczony papierek po maśle powinien znaleźć się tam, nie w pojemniku na papiery, puszka z produktem w środku również znajdzie się w śmieciach zmieszanych). Brązowy pojemnik jest przeznaczony na bioodpady (na przykład gałęzie, liście, resztki jedzenia, za wyłączeniem kości i resztek zwierzęcych, które wędrują do odpadów zmieszanych).