W całej Polsce od kilku już lat trwa wielki proces wymiany przestarzałych i nieekologicznych źródeł ciepła – przede wszystkim kotłów węglowych. Tysiące gospodarstw domowych, korzystając z funduszy w ramach programu „Czyste Powietrze”, zdecydowało się zmodernizować swoje kotłownie tak, aby były przyjaźniejsze środowisku, wygodniejsze w codziennej eksploatacji, a przy tym nie obciążały mocno budżetu. Wielu inwestorów po dokładnej analizie postawiło na kocioł centralnego ogrzewania na pellet. Dlaczego jest to jeden z najlepszych wyborów?
Łatwa wymiana kotła
Na początek warto wspomnieć o tym, że wymiana kotła węglowego na kocioł centralnego ogrzewania zasilany pelletem jest stosunkowo mało skomplikowana. Większość elementów armatury hydraulicznej będzie pasować do nowego urządzenia, dlatego nie ma tutaj potrzeby wprowadzania „rewolucji” w kotłowni. To obniża koszty modernizacji.
Kwalifikuje się do dotacji
Modernizacja kotłowni jest zadaniem, które może uzyskać wsparcie finansowe z rządowego programu „Czyste Powietrze”, jak również z programów samorządowych. Warunek jest jeden: należy wymienić przestarzałe źródło ogrzewania na nowoczesny, ekologiczny kocioł 5 klasy. Kwalifikuje się do tego każdy współczesny kocioł na pellet, a więcej o tym możesz przeczytać w artykule na stronie https://biooze.pl/aktualnosci/piec-na-pellet-5-klasy-zawsze-dobra-inwestycja.html.
Bardzo wysoki komfort
Nowoczesne kotły na pellet są urządzeniami w znacznym stopniu zautomatyzowanymi. Oznacza to, że są o wiele wygodniejsze w codziennej eksploatacji niż kotły węglowe, szczególnie zasypowe. Obsługa urządzenia zasilanego pelletem ogranicza się tylko do uzupełniania paliwa w zasobniku co kilka dni (będzie podawane automatycznie do komory spalania) oraz okresowego usuwania popiołu, który można wysypać prosto na trawnik czy pod rośliny – to cenny nawóz. Z jednej tony pelletu dobrej jakości powstaje zaledwie około 10 kilogramów popiołu.
Rozsądne koszty ogrzewania
Czy ogrzewanie domu pelletem jest drogie? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby rozważające wybór kotła zasilanego tym paliwem. Na pewno jest to system nieco droższy w eksploatacji w porównaniu z węglem. Rzeczywiste koszty ogrzewania pelletem kształtują się na podobnym poziomie, jak w przypadku gazu ziemnego, natomiast będą wyraźnie niższe w stosunku do gazu płynnego czy ogrzewania elektrycznego – zwłaszcza w słabo zaizolowanym budynku.
Atrakcyjna cena kotła centralnego ogrzewania na pellet
Nowoczesne kotły na pellet znajdują się w zasięgu przeciętnego gospodarstwa domowego. Ich ceny są porównywalne z kotłami węglowymi 5 klasy oraz kondensacyjnymi kotłami gazowymi, natomiast są o wiele niższe w stosunku do pomp ciepła.
Odzyskanie kotłowni
Oczywiście piszemy to w przenośni, mając na myśli przywrócenie domowej kotłowni funkcji użytkowej. Jeśli do tej pory pracował w niej kocioł węglowy, zwłaszcza zasypowy, to trudno było wykorzystywać to pomieszczenie w jakikolwiek inny sposób z uwagi na wszechobecny pył. Po wymianie kotła na zasilany pelletem ten problem zniknie. Pellet jest paliwem czystym, szczelność kotła minimalizuje efekt pylenia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować w kotłowni np. pralnię czy pomieszczenie gospodarcze.
O tym, że te argumenty mają znaczenie najlepiej świadczy szybko rosnąca sprzedaż kotłów centralnego ogrzewania na pellet. Ich czołowym dystrybutorem jest firma Biooze, która zaopatruje w kotły pelletowe zarówno hurtownie instalacyjne, jak i nabywców indywidualnych. W stałej ofercie Biooze znajdują się kotły najlepszych producentów, m.in. Ambiente e Calore czy Viteco.