Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?

W czasach kiedy wciąż słyszymy o tym, że mamy poważne problemy z suszą w kraju, zagospodarowanie oraz wykorzystanie wody deszczowej staje się już nie tylko ekologiczną modą, lecz sposobem na realne oszczędności i poprawę sytuacji hydrologicznej w naszym kraju. Dziś podpowiemy jaki zbiornik najlepiej wybrać i na co zwracać uwagę, gdy zamierzamy magazynować wodę deszczową.

Korzyści wynikające z gromadzenia wody deszczowej

Żeby zachęcić niezdecydowanych, zacznijmy od omówienia korzyści wynikających z gromadzenia deszczówki. Pierwszą i dla większości z nas najważniejszą zaletą tego rozwiązania są oczywiście oszczędności. Przyjmuje się, że rzeczywista ilość wody opadowej, którą możemy zgromadzić w zbiorniku, przyjmując standardową powierzchnię dachu około 300 m2 to ponad 100 m3 wody rocznie.

Taka ilość z powodzeniem wystarcza do podlewania sporego, przydomowego ogrodu. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy więc w stanie rocznie zaoszczędzić nawet ponad 500 zł (wszystko zależy od ceny wody w naszym regionie – dla przykładu przyjęliśmy 5 zł za metr sześcienny wody).

Korzyści, jakie wynikają z posiadania zbiornika na deszczówkę, wiążą się także z ekologią. Wykorzystując deszczówkę, zmniejszamy zapotrzebowanie na wodę z rurociągów, przyczyniając się do poprawy sytuacji hydrologicznej w kraju. Warto wiedzieć, że jeżeli wykorzystamy zbiorniki ze specjalnymi filtrami, które oczyszczą wodę opadową, to możemy ją wykorzystać np. do prania czy spłukiwania toalety, co ma swoje kolejne zalety: woda deszczowa jest miękka, dzięki czemu unikamy problemów z kamieniem.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę dzielimy na dwa główne rodzaje:

1. Zbiorniki naziemne

Cechują się pojemnością od 300 do 2000 litrów. Zbierają one wodę, która spływa bezpośrednia z dachu. Ustawia się je zazwyczaj tuż przy elewacji. Najprostsze modele mają nieco przemysłowy charakter, jednak aktualnie producenci starają się, aby były coraz bardziej estetyczne i komponowały się z otoczeniem.

2. Zbiorniki podziemne

Tego typu zbiorniki mają pojemność przekraczająca 2000 litrów i jak sama nazwa wskazuje, zakopywane są one pod ziemią. Zbiorniki te pozwalają na zamontowanie specjalnych filtrów i czujników, co umożliwia wykorzystanie wody deszczowej, także w innych celach niż podlewanie ogrodu.

Koszt zbiornika na deszczówkę

Ceny zbiorników na wodę deszczową, w głównej mierze zależą od ich rozmiarów. Najtańsze zbiorniki naziemne o pojemności około 1000 litrów to wydatek od 200 do 300 zł. Tego typu zbiorniki nie są więc zbyt kosztowną inwestycją. Na rynku dostępne są jednak także zbiorniki ozdobne, które idealnie komponują się ze stylistyką różnych ogrodów — decydując się na takie rozwiązanie, musimy się jednak liczyć z wyższymi kosztami. Ceny modeli ozdobnych rozpoczynają się od około 500 zł (dla pojemności 1000 l).

W przypadku zbiorników podziemnych ceny są wyższe: modele o pojemności od 2000 do 3000 litrów, to wydatek od 1000 do 2000 złotych. Jednak do kosztów takiego zbiornika musimy jeszcze doliczyć wykop, całą instalację oraz montaż, co sprawia, że liczyć się powinniśmy z większymi wydatkami, sięgającymi nawet 5000 czy 6000 złotych.

Jakie rozwiązanie wybrać dla siebie?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na gromadzenie wody deszczowej, musimy sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie jakie jest nasze zapotrzebowanie na wodę. Jeżeli mamy zamiar podlewać niewielki ogródek, ewentualnie niewielką powierzchnię trawnika to z pewnością wystarczy nam 1000 litrowa beczka, ulokowana gdzieś na tyłach budynku.

Jeżeli jednak mamy większe zapotrzebowanie na wodę, duży ogród i wymagającą podlewania roślinność to warto pomyśleć o zbiorniku podziemnym, który z pewnością wystarczy a podlewanie zaawansowanych aranżacji ogrodowych.

Kolejna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę, to ilość miejsca ją dysonujemy oraz powierzchnia dachu. Pamiętajmy o tym, że jeżeli nasz dach ma niewielki metraż, to instalacja dużego zbiornika nie ma sensu — prawie nigdy go bowiem nie wypełnimy.

Jak widać, jest wiele czynników, które powinniśmy wciąż pod uwagę, wybierając rozwiązanie idealne dla nas. Warto dobrze określić swoje oczekiwania i możliwości, jakimi dysponujemy tak, aby zbieranie deszczówki było możliwie najbardziej efektywne i przynosiło nam realne korzyści.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*