Oszczędzanie wody – troska o środowisko

Oszczędzanie wody przyczynia się do ochrony środowiska i korzystnie wpływa na stan naszego portfela. Stosując proste rozwiązania i wprowadzając drobne zmiany, chronimy cenne zasoby i dbamy o ekosystem.

Woda pitna – deficyty

Zasoby wody pitnej nie stanowią więcej niż ok. 3% wszystkich złóż wody na świecie. Woda pitna powoli staje się dobrem luksusowym. Większość krajów (w tym Polska) odczuwa coraz większe deficyty związane z wodą, której zużycie stale rośnie. Brak dostępu do tego życiodajnego płynu sprawia, że na świecie w krajach o utrudnionym dojściu do wody coraz większa liczba osób cierpi z pragnienia. Zwiększa się też ilość chorób związanych z niedostatkiem pitnej wody. Wprowadzając niewielkie zmiany w swoim domu, mamy realny wpływ na jej oszczędzanie, dbamy o środowisko i wspieramy przetrwanie setek istnień, dla których życie bez płynów nie jest możliwe.

Kąpiel i zabiegi higieniczne

Kąpiel w wannie pełnej piany działa relaksująco i wiele osób nie potrafi sobie odmówić tego „luksusu”. Należy jednak pamiętać, lejąc wodę do wanny, że na taką kąpiel potrzeba ok. 110 litrów wody. Warto więc przestawić się na krótki 5-minutowy prysznic, na który zużyjemy ok. 60 litrów wody. Instalacja perlatora zmniejsza zużycie i ułatwia oszczędzanie. Kąpiel w wannie zostawiamy na specjalne okazje, wodę po kąpieli możemy zużyć np. do spłukiwania toalety.

Nowoczesne armatury posiadające ekoblokady wstępnie ograniczają strumień, pozwalając jednocześnie na dostosowanie ciśnienia np. podczas spłukiwania szamponu z włosów. W tym celu wystarczy nacisnąć blokadę i zwolnić ograniczenie. Podczas mycia: rąk, zębów czy golenia należy pamiętać o zakręcaniu kranu. Wodę odkręcamy w momencie spłukiwania resztek mydła, pasty itp. Korzystając z toalety, warto używać przycisku regulującego ilość używanej wody. Regularne sprawdzanie kranów, rur, uszczelek itp. pod kątem ewentualnych wycieków umożliwia utrzymanie instalacji w dobrym stanie i oszczędność. Kapiący kran, nieszczelna uszczelka w toalecie to ok. 12-15 litrów życiodajnego płynu dziennie.

Sprzęty AGD i ekologia

Nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego wyposażone są w programy oszczędnościowe ECO. Korzystając z tych urządzeń, oszczędzasz wodę i energię. Pamiętaj jednak, że urządzenia powinny być w pełni naładowane, ale nie przeładowane. Przeładowana pralka nie dopierze wszystkich ubrań, podobnie jak źle załadowana zmywarka nie domyje naczyń. W tym przypadku konieczne będzie ponowne uruchomienie pralki i powtórne umycie naczyń.

Odpowiednio dobrane urządzenia gospodarstwa domowego ułatwiają oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Podczas zakupu nowego sprzętu warto sprawdzić szacowane zużycie i klasę energetyczną urządzenia. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia klasy A lub A z plusami. Różnice między poszczególnymi modelami to kilka litrów wody na 1 cykl prania lub zmywania. Przy większej rodzinie należy więc rozważyć zakup wyższego (droższego) modelu, który przyniesie oszczędności zarówno wody, jak i energii elektrycznej.

Obowiązki domowe i oszczędzanie

Obowiązki domowe (sprzątanie, gotowanie itp.) wymagają od nas zużycia wody. Warto jednak zwrócić uwagę na gospodarowanie tym życiodajnym płynem. Rozsądne zarządzanie zasobami wodnymi w warunkach domowych (unikanie mycia naczyń pod bieżącą wodą, sprawdzanie szczelności instalacji hydraulicznej, załączanie urządzeń AGD z pełnym wsadem itp.) to oszczędność dla naszego portfela i zysk dla środowiska naturalnego. Zwracając uwagę na to, w jaki sposób użytkujemy wodę dostępną w naszych kranach i kontrolując jej zużycie, przyczyniamy się do ochrony naszej planety i dajemy szansę na dobre życie naszym dzieciom oraz wnukom. Bez naszych starań zasoby wody będą się sukcesywnie wyczerpywać, a my staniemy przed klęską suszy, która zmieni lub uniemożliwi życie na ziemi.

Back to top button