Wsiądź na rower!

Rower to doskonały wynalazek w historii ludzkości. Napędzany siłą mięśni pojazd pozwala na swobodne przemieszczanie się w wybrane miejsca. Ekologiczny i praktyczny jest ulubionym środkiem transportu wielu osób.

Wynaleziony w 1817 roku rower jest pierwszym, opatentowanym środkiem transportu napędzanym siłą mięśni. Pojazd ten pozwalał na przemieszczenie się na dłuższych odległościach. Od tego czasu ewoluował i zmieniał kształt. Wielokrotnie modernizowany jest niezastąpionym jednośladem do przemieszczania się na krótkich dystansach.

Jazda na rowerze, nawet nieregularna, przynosi organizmowi szereg korzyści zdrowotnych, redukuje stres i poprawia humor. Sprawdź, co można osiągnąć, wsiadając na rower.

Zdrowe serce

Jazda na rowerze korzystnie wpływa na mięsień sercowy i cały układ krwionośny. Umiarkowany wysiłek dynamiczny na świeżym powietrzu to doskonałe ćwiczenie dla wszystkich – także dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Mocne mięśnie i stawy

Rower wymusza pracę mięśni, które są odpowiedzialne za stabilizację ciała i poprawę równowagi. Dodatkowo angażując różne ich partie i zmuszając je do pracy, sprawia, że są bardziej wytrzymałe. Jadąc na rowerze, możemy, ćwiczyć jednocześnie mięśnie ramion, pleców, brzucha, ud i łydek. Jazda na rowerze zalecana jest też osobom z nadwagą i problemami ze stawami. Spokojna i nieforsująca, wzmocni mięśnie i uelastyczni stawy, jednocześnie ich nie przeciążając. Ten rodzaj ruchu zalecany jest osobom w każdym wieku.

Szczupła sylwetka

Poruszanie się na rowerze wymaga wysiłku fizycznego. Podczas pedałowania organizm czerpie energię z komórek tłuszczowych. Taki proces pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów oraz ujędrnia i dotlenia skórę. Jeżdżąc intensywnie przez godzinę, możemy spalić ok. 500 kalorii.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Rower napędzany jest siłą naszych mięśni, a to oznacza, że nie musimy go tankować. Pieniądze przeznaczone na paliwo, możemy przeznaczyć na przyjemności lub inne upatrzone cele. Poruszając się, na rowerze, po mieście nie tracimy też czasu na stanie w korkach, które są zmorą w polskich miastach. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na coś znacznie przyjemniejszego np. na czynny odpoczynek na zewnątrz.

Ochrona środowiska

Ekologia to palący temat. Pogarszający się stan środowiska naturalnego wymusza na ludziach zmiany w sposobie życia. Jazda na rowerze to przyjazny dla ekosystemu sposób przemieszczania się. Rower nie emituje spalin i nie przyczynia się do zwiększania hałasu, który w wielu miejscach jest znacznie przekroczony.

Rower to nie tylko środek transportu. To doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, zawieranie nowych znajomości i poznawanie okolicy. Jazda na nim nie wymaga specjalnych umiejętności i daje dużo satysfakcji. Wystarczy zakupić lub wypożyczyć „dwa koła” i korzystać z uroków życia i poczucia wolności, jakie daje swobodne przemieszczanie w miejsca, w które chcemy dotrzeć.

Back to top button