Hulajnoga elektroniczna jako środek transportu

Hulajnogi elektryczne szturmem podbiły polski rynek, a obecnie widok osób jadanych na wypożyczonej hulajnodze elektrycznej nie budzi już zdziwienia. Hulajnogi elektryczne możemy kupić ”od ręki” w sklepach ze sprzętem AGD/RTV a w sieci działa wiele sklepów specjalizujących się w ich sprzedaży.

Bardzo ciekawym pomysłem jest zakup takiej hulajnogi jako alternatywy dla komunikacji miejskiej i dojeżdżanie nią do pracy. W tym tekście prezentujemy wszystkie zalety tego pomysłu oraz zwracamy uwagę na kwestie, które należy rozważyć przed takim wyborem.

Zalety korzystania z hulajnogi elektrycznej

Pierwszą korzyścią dojazdu do pracy hulajnogą elektryczną jest jej mobilność i wygoda poruszania się po mieście. Jadąc hulajnogą, nie musimy oczekiwać na komunikację miejską czy brać pod uwagę korków. Tylko od nas samych w tej opcji zależy czy dojedziemy do pracy i jeśli wyjedziemy nią odpowiednio wczesnej, nie musimy obawiać się czynników losowych.

Hulajnogami takimi można obecnie jeździć po chodnikach czy terenach przeznaczanych dla pieszych. Zdecydowanie ułatwia to poruszanie się po mieście np. w przeciwieństwie do rowerów, które powinny poruszać się po ścieżkach rowerowych czy ulicach w zależności od przepisów.

W tej opcji możemy zatem niezależnie i niezobowiązująco przemieszczać się po chodnikach dużo szybciej, aniżeli w przypadku pieszej wędrówki. Drugim plusem tego rozwiązania jest czas, który jest dużo krótszy w porównaniu do pieszego przemieszczania się czy komunikacji miejskiej na krótkich dystansach np. w godzinach szczytu.

Nieco wolniejsze przemieszczanie się niż maksymalne prędkości komunikacji miejskiej są rekompensowane przez brak czasu dotarcia do punktów transportu miejskiego, korki czy opóźnienia.

Dojeżdżanie do pracy hulajnogą elektryczną jest też proste z technicznego punktu widzenia. Jazda na hulajnodze nie jest skomplikowana czy niebezpieczna. Każda osoba z pewnością będzie umieć jechać na niej, co w przeciwieństwie do poruszania się rowerem np. wśród pojazdów jest dużo bardziej komfortowe i mniej wymagające.

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej – troska o środowisko 

Aby poruszać się hulajnogą elektryczną, nie trzeba posiadać żadnych uprawnień czy licencji. Koszt zakupu hulajnogi elektrycznej jest podobny, co roweru a na rynku istnieje wiele modeli w różnych zakresach cenowych oferujących różne parametry techniczne. Hulajnoga jest też bardzo poręcznym przedmiotem. Po dojeździe do pracy można złożyć ją i zabrać ze sobą np. do biura czego nie zrobimy z rowerem.

Jazda na hulajnodze nie wymaga od nas również wkładana tak dużej ilości siły jak np. przy marszu lub jeździe na rowerze co powoduje, że do pracy dotrzemy wypoczęci i w dobrej kondycji fizycznej.

Rozważając dojazdy do pracy na hulajnodze elektrycznej, należy wziąć również pod uwagę plus, jakim jest ekologia i ekonomia. Te dwie cechy rzadko idą ze sobą w parze a w przypadku hulajnóg elektrycznych, jest to możliwe. Nie emitują one szkodliwych gazów, gdyż do jej zasilania używamy jedynie prądu. Ładowanie hulajnogi nie jest również tak kosztowne jak bilety komunikacji miejskiej, a wydajność tych urządzeń pozwala na uzyskanie niskiego kosztu przejechania jednego kilometra.

Jakie kwestie należy dokładnie przeanalizować?

Chcąc dojeżdżać na hulajnodze elektrycznej do pracy, przed wyborem tego środka transportu należy jednak rozważyć pewne kwestie dokładniej i przemyśleć taki wybór. Z pewnością należy wziąć pod uwagę odległość do pracy. Hulajnogi elektryczne sprawdzają się na krótkich i średnich dystansach, gdzie czas przejazdu to maksymalnie kilkadziesiąt minut, a drogę tą możemy pokonać alternatywnie pieszo.

Hulajnoga taka nie sprawdzi się przeważnie jako alternatywa dla autobusu jadącego kilkanaście kilometrów. Pod uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej do dojazdów do pracy, należy wziąć też ukształtowanie terenu na drodze do zakładu pracy oraz to czy będziemy mogli bezpiecznie poruszać się po nim. Jeśli jest on równy oraz gwarantuje odpowiednio dużo miejsca, czynnik ten nie będzie problemem.

Dojeżdżanie do pracy hulajnogą elektryczną należy przemyśleć pod kątem dojazdów w zimie oraz podczas jesieni i wiosny. Choć hulajnogi te umożliwiają poruszanie się po odpowiednim terenie nawet w zimie, warto przemyśleć czy na trasie dojazdu będziemy mogli liczyć np. na uprzątnięcie liści, śniegu itp. oraz czy czyszczenie będzie przeprowadzane regularnie a dojazd będzie komfortowy.

Kiedy warto dojeżdżać hulajnogą elektryczną do pracy?

Znając już plusy i kwestie, jakie należy przemyśleć przy wyborze hulajnogi elektrycznej, można odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto z niej skorzystać i właśnie w taki sposób dojeżdżać do pracy. Z pewnością każda osoba powinna samodzielnie udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie.

Hulajnogi elektryczne są doskonałym rozwiązaniem w miastach, gdzie istnieje dobra infrastruktura. Wybór hulajnogi elektrycznej będzie też dobrym posunięciem, gdy do pracy mamy średni lub mały dystans. Zakup jej będzie też uzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia, gdy bilety okresowe są drogie i są obciążeniem dla naszego miesięcznego budżetu. Roczny zwrot zakupu lub krótszy z pewnością będzie dobrym, wynikiem, gdyż hulajnogi takie mają znacznie dłuższą żywotność.

Hulajnoga elektryczna – czy to dla mnie?

Dobrą podpowiedzią jest wypożyczenie hulajnogi elektrycznej oraz wstępne kilkukrotne przejechanie dystansu z pracy do miejsca zamieszkania, aby sprawdzić, czy podróż będzie komfortowa oraz bezpieczna.

Hulajnogi elektrycznej możemy używać też jako pomocy w pracy, gdzie wymaga ona codziennie od nas pokonywania dużych odległości np. na hali czy między punktami a jest to możliwe i zgodne z regulaminem pracy. Urządzenia tego typu warto kupić też, jeśli jesteśmy osobami aktywnymi i chcemy używać ich również do celów rekreacyjnych np. po pracy, w weekendy czy z rodziną. Zakup taki będzie zatem pomocny przy dojazdach do pracy, jak i przy relaksie poza nią.

Warto wykorzystać hulajnogę elektryczną jakoś środek transportu, gdy zwiększy to nasz komfort. Ważny jest także wspomniany czynnik ekologiczny – korzystając z hulajnogi elektrycznej chronimy środowisko w czynny sposób.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*