Farmy wiatrowe – fakty i mity

Elektrownie wiatrowe stały się nieodłącznym elementem krajobrazu. Niegdyś budowane w zachodniej Europie, teraz spotkać je można często w Polsce. Największe prawdopodobieństwo trafienia na nie będziemy mieli na Pomorzu, północnym Podlasiu oraz w Wielkopolsce. W czasie kiedy przez lata rozwijały się farmy wiatrowe w Polsce wokół tematu narosło sporo mitów. Postaramy się je obalić.

Elektrownie wiatrowe a zdrowie

Pierwszy mit dotyczy wpływu wiatraków na zdrowie ludzkie, a konkretnie wytwarzanych przez nie infradźwięków oraz hałasu. Obecne normy sprawiają, że hałas nie będzie w stanie dotrzeć do domów. Infradźwięki z kolei wytwarzane przez mechanizm obrotowy nie są rejestrowane przez zmysł słuchu, ponieważ mają zbyt niskie częstotliwości.

Jak dotąd żadne badania nie wykazały szkodliwego wpływu wiatraków na ludzkie zdrowie. Zazwyczaj to zwykły strach wywołuje w ludziach tego typu przesądy.

Wpływ na zwierzęta

Entuzjaści ochrony zwierząt wysuwają argumenty mówiące o śmiertelnym zagrożeniu dla ptaków ze strony elektrowni wiatrowych. Jest to zarówno fakt i mit. Ptaki giną sporadycznie między łopatami wirnika, jednak okazuje się, że większe żniwo wśród nich zbierają tradycyjne elektrownie paliw kopalnych.

Należy też wspomnieć, że przed postawieniem farmy wiatrowej sprawdzane jest, czy nie stanęłaby ona na trasie migracji ptaków. Farmy wiatrowe na Bałtyku zdają się odpowiadać na te potrzeby – ptaki lądowe nie zapuszczają się tak daleko, za to te żyjące na morzu latają znacznie wyżej i prawdopodobieństwo śmierci między łopatami maleje niemal do zera.

Nieprzewidywalność pogody

Kolejny mit wiąże się z wiatrem i tym, że… może on zwyczajnie nie wiać. Tak naprawdę dni prawie bezwietrzne zdarzają się bardzo rzadko, pod drugie największe znaczenie ma łączna liczba dni wietrznych w roku.

Najwyższy potencjał w tej kwestii wykazuje środkowa Polska, a także wybrzeże. Dlatego gdy myślimy o elektrowniach wiatrowych, zwykle słusznie kojarzą nam się farmy wiatrowe w Wielkopolsce i na Pomorzu. To właśnie tam najbardziej opłaca się stawiać elektrownie wiatrowe.

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*