Zielona energia z odpadów – ile wiemy o zielonej energii?

Zastanawiając się nad zmniejszeniem ilości odpadów, które coraz bardziej zaśmiecają naszą Ziemię, należy najpierw zastanowić się co to jest zielona energia? Zieloną energią określa się źródła energii, których celem jest zminimalizowanie szkodliwego wpływu na naszą planetę oraz te, które są częściowo odnawialne. Do jej typów możemy zaliczyć promieniowanie słoneczne, energię pozyskiwaną z wody, farmy wiatrowe, energię jądrową czy geotermalną. Oprócz tego do zielonej energii zaliczyć można tą, która wytwarzana jest w wyniku spalania biomasy.

Zielona energia – definicja

W kontekście tego artykułu przyjrzyjmy się bliżej energii uzyskiwanej z biomasy. Proces ten obejmuje spalanie zdatnych do tego odpadów selektywnych, a więc odpadów przemysłowych, komunalnych, a także odpadów rolniczych, leśnych itp. Energia jest wytwarzana w trakcie spalania w specjalnych, przystosowanych do tego piecach. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń zminimalizowana jest ilość wytwarzanych gazów cieplarnianych oraz odpadów ze spalania. Zielona energia elektryczna uzyskana w powyższym procesie wykorzystywana jest na różne sposoby, m.in. do ogrzewania domów, do podgrzewania wody czy urządzeń w sąsiednich gospodarstwach, dostarcza się ją również w postaci prądu.

Tradycyjne elektrownie stanowią większość

W Polsce wciąż dyskutuje się o spalaniu węgla brunatnego i kamiennego w elektrowniach. Stanowią one znaczny procent – aż 3/4 – produkowanej energii. Spalanie węgla wytwarza ogrom zanieczyszczeń, dodatkowo jego życie kończy się na tym procesie. Spalanie odpadów z kolei sprawia, że to co było już użyte, może być wykorzystane ponownie i posłużyć tysiącom ludzi oraz gospodarstw. Takie działanie zapobiega marnowaniu się odpadów i chociaż spala się ich zaledwie kilka procent w Polsce – to z roku na rok presja rośnie, a inne państwa naciskają, aby Polska stopniowo rezygnowała ze spalania paliw kopalnych.

Zielona energia z odpadów bio

Pewnym rodzajem energii jest ta pozyskiwana z odpadów zielonych. Jednak nie chodzi tu o konwencjonalne rozumienie energii. Wytwarzane szczególnie w gospodarstwach z ogrodami, odpady zielone obejmują: warzywa, owoce, skoszoną trawę, liście, gałęzie, kwiaty czy chwasty. Oddawanie takich odpadów do specjalnych punktów lub umieszczanie w brązowych pojemnikach sprawia, że mogą później zostać wykorzystane jako nawóz zieleni miejskiej, parków i lasów. Za to w naszym ogrodzie warto złożyć je na kompost, którym później można użyźnić glebę.

 

 

Back to top button