Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

 W momencie kiedy rachunki za prąd stają się coraz wyższe możemy pogodzić się z nieustannie rosnącymi kosztami utrzymania domu czy mieszkania lub tak zmienić swoje nawyki,  aby rachunki domowe zaczęły maleć.

Proste kroki

Istnieje szereg prostych sposobów, aby rachunki za prąd w domu nie były tak wysokie. Na początku warto się zastanowić, jakie urządzenia pochłaniają najwięcej prądu? Często są to sprzęty kuchenne lub przedmioty użytku codziennego. Czajnik elektryczny, jeden z bardziej znanych pożeraczy energii, z łatwością zamienić można na czajnik do kuchenek gazowych czy płyt indukcyjnych. W takim wypadku rachunki za gaz wzrosną nieznacznie, za to mniejsze wykorzystanie prądu sprawi, że zaoszczędzimy kwotę znacznie większą od kosztów nowego czajnika.

Kolejnym sprzętem jest suszarka do włosów – może w tym przypadku warto ograniczyć jej używanie i pozwalać włosom częściej wysychać samodzielnie? Ogólnie można pokierować się zasadą, że jeśli urządzenie wytwarza dużo ciepła będzie też potrzebowało sporo energii, aby tego dokonać. Dlatego na podobnej zasadzie działa grzejnik elektryczny – wytwarza ciepło, zatem pobierać będzie sporo prądu, aby móc je oddać. Grzejnik taki sprawdzić się może do okazjonalnego dogrzewania, jednak jako stałe źródło ciepła będzie generować niepotrzebne koszty.

Dawne sposoby

Stara zasada, której warto się trzymać, to wyłączanie za sobą światła, kiedy wychodzimy z pomieszczenia. Chyba, że korzystamy z energooszczędnych żarówek, wtedy – jeśli zaraz chcemy do niego wrócić – lepiej ich nie gasić, ponieważ pobierają one chwilowo więcej prądu, kiedy rozpalają się do swojej domyślnej jasności. Dobrą rada jest także pilnowanie, aby nieużywanych sprzętów nie pozostawiać podłączonych do gniazdek.

Obecnie technologia czyni różne urządzenia coraz bardziej energooszczędnymi, jednak kiedy z nich nie korzystamy zawsze zachodzi pasywny pobór pewnej ilości energii. Zwłaszcza, jeśli mamy zamiar opuścić dom na kilka dni lub dłuższy czas warto odłączyć sprzęty elektroniczne, ładowarki i tym podobne od prądu.

Jeżeli nasz budżet jest większy możemy rozważyć opcję samodzielnej produkcji energii elektrycznej. Jedną z popularniejszych metod jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych (oczywiście jeśli mieszkamy w domu, nie w bloku miejskim), które przy odpowiednej liczbie mogą nawet zaspokoić potrzeby całego domostwa.

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*