Naturalne ciepło z wnętrza ziemi

Coraz więcej elektrowni oraz domostw korzysta z energii pochodzącej z Ziemi. Należy ona do źródeł odnawialnych, a więc można z niej czerpać bez uszczerbku dla naszej planety, lecz właściwie co to jest energia geotermalna? Pochodzi ona z ciepła skał, gruntu oraz wód pod powierzchnią Ziemi.

Jak działa energia geotermalna

Energia geotermalna jest stosowana jako źródło energii w gospodarstwach domowych poprzez korzystanie z pomp ciepła. Należy mieć jednak na względzie, że do pracy potrzebuje zasilania z energii elektrycznej. Energię z wnętrza Ziemi wykorzystuje się głównie do ogrzewania domów, ale także do ich ochładzania w gorętsze dni. Takie pompy ciepła można umieścić na swojej działce na dwa sposoby: jako instalację poziomą (wymagającą sporo miejsca, gdzie kawałek pod powierzchnią gruntu znajdują się kolektory) lub jako instalację pionową (którą stanowi głęboki odwiert). Energia pobierana spod powierzchni przekazywana jest do źródła górnego, będącego odbiorcą energii geotermalnej.

Energia geotermalna – wady i zalety

            Jedną z wad zastosowania tego rozwiązania jest wysoki koszt na wstępie, ponieważ założenie pompy ciepła wymaga dużego wkładu. Zatem często już na etapie budowy domu potrzebny jest większy budżet. A tym samym oznacza to, że spora inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach. Ponadto w miejscach do tego niesprzyjających (wynikających z ukształtowania terenu) założenie instalacji może się okazać wręcz niemożliwe lub co najmniej o wiele bardziej kosztowne.

Niektóre pompy ciepła mogą okazać się głośne, dlatego dobrze je wtedy umieścić w miejscu, gdzie nie będą nikomu przeszkadzały. Jeszcze jedną wadą jest to, że w przypadku awarii prądu pompa ciepła przestaje działać wskutek zaniku zasilania. To co dotychczas było wadą może być zaletą – inwestycja w taką instalację zwróci się dopiero po latach, jednak potem będzie w stanie produkować energię, za którą domownicy nie będą płacić. Niewątpliwą zaletą jest również wykorzystywanie odnawialnych źródeł do ogrzewania. O pompach ciepła mówi się też jako najbezpieczniejszych instalacjach, niezagrożonych wybuchem. Dodatkowo pompa taka po zamontowaniu działa samodzielnie i nie wymaga żadnego doglądania.

Ojczyste zasoby

Energia geotermalna w Polsce jest z powodzeniem wykorzystywana na przykład w elektrowniach na Podhalu, które stanowią jeden z największych tego typu kompleksów w Europie. Mało kto z nas bowiem wie, że Polska posiada bardzo dogodne warunki geotermalne sprzyjające rozwojowi tej dziedziny energii.

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*