Marzeniem niektórych z nas jest posiadanie samowystarczalnego domu. Można to zrobić na dwa sposoby: albo zbudować taki dom od podstaw, albo przekształcić nasz dotychczasowy dom. Drugie rozwiązanie na pewno będzie mniej kosztowne, ale to pierwsze pozwoli nam na zaprojektowanie od zera oszczędnego domu, który możliwe że będzie produkował nawet nadwyżki energetyczne. Możemy się także zastanowić nad pakietem: eko dom i ogród, ponieważ ekologiczne rozwiązania jak najbardziej da się wykorzystać poza czterema ścianami.
Eko dom – jak budować w zgodzie z naturą
Jeżeli zależy nam na czasie możemy wybrać dom modułowy samowystarczalny. Jest to taki rodzaj budynku, którego większe części powstają w fabryce, a na miejscu moduły te są składane w większą całość. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które szczególnie jest pokazywane w programach telewizyjnych związanych z nieruchomościami.
Jeśli stawiamy na tradycyjne budownictwo od podstaw pierwszym krokiem może być wybór jak najbardziej ekologicznych materiałów. Takie budulce będą albo odzyskane z recyklingu, albo będą się mu poddawały po zakończeniu ich życia. Dodatkowo wybór naturalnych materiałów w domu, jak drewniane podłogi, czy tekstylia z wełny, bawełny, wikliny itp. przyczyni się do mniejszej produkcji sztucznych śmieci, kiedy będziemy je chcieli wymienić.
Samowystarczalni w domu i ogrodzie
Nasze rachunki za media i inne rachunki domowe mogą być w całości pokrywane przez dom, który sam na siebie zarabia. Im mniejszy zbudujemy dom, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w stanie wyprodukować tyle energii, aby mieć jej nadmiar, ponieważ spory budynek będzie wymagał ogrzania dużej powierzchni i przestrzeni.
Długoterminową inwestycją będzie korzystanie z energii słonecznej lub wiatrowej. Jeśli budynek zgromadzi jej nadmiar, można ją sprzedać do dostawcy prądu – w ten sposób dom będzie nie tylko samowystarczalny, ale będzie też na siebie zarabiał. Naturalnym rozwiązaniem wybieranym przez niektórych jest ocieplenie ścian ze słomy, która dobrze izoluje.
Ekologiczne rozwiązania w ogrodzie będą polegały na zbieraniu deszczówki, którą wykorzystać można w domu (jeśli używamy systemu filtrów i pomp), albo do zastosowania na zewnątrz. Dodatkowo warto korzystać z naturalnego kompostu zamiast nawozów sztucznych do roślin. Możemy też nasz mini ogród utworzyć w formie zielonego dachu.