Dom, który płaci twoje rachunki

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak obniżyć rachunki za prąd czy rachunki za wodę? Coraz więcej z nas staje się samowystarczalnymi konsumentami, a także chce stać się bardziej odpowiednimi gospodarzami. Dom samowystarczalny w Polsce jest jak najbardziej możliwy w obecnych czasach.

Wprawdzie zaawansowane technologie z Zachodu docierają do nas nieco później, jednak poruszając się po Polsce, możemy zobaczyć coraz więcej farm wiatrowych czy gospodarstw wykorzystujących fotowoltaikę.

Panele fotowoltaiczne – eko energia od słońca

Dom, który płaci twoje rachunki – może to brzmieć nieco dziwnie, lecz jest jak najbardziej możliwe. Wszystko polega na tym, aby stworzyć dom  samowystarczalny energetycznie. Przekształcenie już zbudowanego domu nie będzie tak łatwe, jak zbudowanie eko domu od podstaw. Są jednak pewne rozwiązania, które możemy wykorzystać, kiedy chcemy być mniej zależni od dostawców prądu i sami tę energię wytwarzać. Jednym z popularniejszych działań jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Koszt takiego zabiegu to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla większości gospodarstw będzie to duża suma, jednak w długoterminowej perspektywie zawsze jest to bardziej opłacalne niż bycie zależnym od dostawcy prądu. Mieszkając w większym bloku, nie możemy wprawdzie zadecydować o wprowadzeniu eko rozwiązań, jednak posiadając dom wolnostojący, zawsze jakaś część dachu będzie skierowana w nasłonecznioną stronę. Nawet częściowo zacienione panele będą produkować energię.

Eko rozwiązania grzewcze

Korzystanie z pompy ciepła jest kolejną metodą oszczędzania, która zmniejszy nasze rachunki za gaz (w przypadku ogrzewania gazowego) czy za prąd (w przypadku ogrzewania elektrycznego). Pompa ciepła sama w sobie potrzebuje niewiele energii elektrycznej do pracy. Pompy takie zawsze wykorzystują wodę w swoim działaniu, a jako dodatkowe medium używają powietrza, wody lub solanki. Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które należy rozważyć na etapie budowy domu.

Inne sposoby oszczędzania zasobów

Niektóre gospodarstwa stosują prostą metodę zbierania deszczówki, którą wykorzystują do podlewania kwiatów domowych, roślin ogrodowych czy utrzymywania przydomowego ogródka warzywnego. Podobnie zbieranie organicznych odpadów na kompost zamiast ich wyrzucania będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy nawozić rośliny.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*