Ekologia – moda czy konieczność?

Przez wiele lat ludzie uważali się za władców Ziemi, postępując wedle własnego uznania. Rewolucja przemysłowa XIX wieku stanowiła początek dla galopującej gospodarki, której rozwój po tym czasie był wielokrotnie szybszy i zwiększał się coraz bardziej, osiągając tempo, nad którym – mogłoby się zdawać – człowiek utracił kontrolę.

Dopiero po wielu latach nadużyć stosowanych wobec planety środowisko się odezwało, a ludzkość musiała przejrzeć na oczy i zacząć dbać o planetę. W przeciwnym wypadku zniszczyłaby swój jedyny dom. A możliwości przeprowadzki na razie brak.

Moda dobra dla planety

Podejście ekologiczne do coraz to różnych dziedzin życia stało się już modą, ale wypływającą z konieczności (jak choćby ekologiczne budownictwo, moda na zero waste albo rezygnacja restauracji z plastikowych sztućców, słomek czy kubków).

Stan środowiska naturalnego znalazł się w na tyle opłakanym stanie, że zmiana postępowania na mniej szkodliwe dla Ziemi stała się niezbędna.

Etyka ekologiczna

Liczne firmy wpadły na pomysł stworzenia biznesu na podstawie ekologicznych rozwiązań. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że przedsiębiorstwa takie będą realizowały głoszoną przez siebie wizję lepszego i zdrowszego świata.

W takim wypadku firmy, dla których głównym motorem jest zarabianie pieniędzy, mogą wbrew pozorom uczynić coś dobrego dla planety dzięki swoim zasięgom oraz posiadanym funduszom, większym od możliwości zwykłego człowieka.  

Back to top button