Ekologia i ochrona środowiska

Dotychczas przyjęło się uważać, że ekologia i ochrona środowiska to synonimy, tymczasem do niedawna wcale tak nie było. Terminy te oznaczały inne nauki. Ekologia – zgodnie z podejściem naukowym – zajmuje się opisywaniem interakcji między różnymi ekosystemami i między organizmami a środowiskiem.

Ochrona środowiska nazywana jest sozologią i wiąże się z aktywnością człowieka podejmowaną w celu przeciwdziałania dalszemu postępowaniu niszczących zmian w przyrodzie i polepszeniu jej kondycji.

Od sozologii do ekologii

W ostatnich latach rozumienie tych zjawisk zmieniło się głównie za sprawą mediów i stosowania przez nie zwłaszcza słowa ,,ekologia’’. Sozologia odeszła na dalszy plan i obecnie bardzo rzadko można spotkać ten termin w użyciu. Dlatego też na opisywanie działań mających na celu ochronę środowiska zazwyczaj stosuje się już słowo ,,ekologia’’. 

Wzajemne powiązanie

Sama w sobie ochrona środowiska wpływać będzie na tradycyjnie rozumianą ekologię. Dbając o organizmy żyjące na Ziemi oraz jej klimat, będziemy mogli przyczyniać się do zdrowszych interakcji między wspomnianymi ekosystemami, zatem jedna z tych nauk przyczyni się do rozwoju drugiej. To właśnie dzięki wiedzy o ekologii możliwa jest ochrona planety.

Podobnie jak tradycyjnie rozumiana ekologia, ochrona środowiska jest zagadnieniem równie wielowymiarowym i wymagającym szerokiej wiedzy. Niewątpliwie są one ściśle powiązane i to od nas zależy, jak wykorzystamy tą wiedzę. 

Back to top button