Czy żarówki LED są zdrowe?

Stały rozwój technologii oświetleniowej sprawia, że na rynku ciągle pojawiają się nowe rozwiązania. Jednym z nich jest oświetlenie wykorzystujące technologię LED. Ledy pojawiły się już jakiś czas temu i od razu zaczęły zdobywać szerokie grono zwolenników. Obecnie praktycznie każdy nie rozpatruje już tradycyjnych źródeł światła do wykorzystania w planowanych instalacjach oświetleniowych.

Wraz ze wzrostem popularności ledów zaczęły pojawiać się informacje o ich niekorzystnym wpływie na zdrowie ludzkie. Czy więc światło emitowane przez ledy faktycznie jest zdrowe, czy może jednak ma negatywny wpływ na nasze zdrowie? Oczywistym i niepodważalnym jest fakt, że światło wpływa na nasze samopoczucie i nasz organizm.

Szczególny wpływ wywiera ono na wzrok. Najkorzystniejsze jest przebywanie w naturalnym świetle codziennym. Życie człowieka jednak sprawia, że dużą część dnia musimy przebywać w przestrzeniach oświetlonych światłem sztucznym. Zarówno w pracy, w różnego typu wnętrzach oświetlonych różnego rodzaju lampami, jak i w szkołach czy w domu w porze wieczorowej, wystawieni jesteśmy na działanie oświetlenia sztucznego. Jaki wpływ ma oświetlenie LED na nasze organizmy? Warto znać odpowiedź na to pytanie.

Czy żarówki ledowe są szkodliwe?

W jaki sposób żarówki mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie i jakie niebezpieczeństwa wiążą się z używaniem produktów wykonanych w technologii LED? Badania naukowców wykazały, że używanie ledów może wiązać się między innymi z pogorszeniem wzroku.

Należy jednak od razu zaznaczyć, że badania te dotyczyły kiepskiej jakości żarówek LED bez odpowiednich certyfikatów. Żarówki Ledowe pochodzące od renomowanych producentów, wykonane z odpowiednią dbałością i emitujące światło o doskonałych parametrach, zgodnych z deklarowanymi, nie mają takiego niekorzystnego działania na ludzkie zdrowie.

W przeprowadzonych badaniach wykazano, że wykorzystanie niskiej jasności żarówki LED może wiązać się między innymi z efektem oślepiania, migotaniem, emisją światła niebieskiego czy szkodliwymi substancjami.

Czy ledy są szkodliwe?

Z migotaniem ledów możemy się spotkać jedynie w najtańszych produktach, o niskiej jakości. Lepsze jakościowo ledy są całkowicie pozbawione tego efektu. Oślepianie również związane jest z niskojakościowymi produktami, w których jasność jest sztucznie podwyższana przy zachowaniu wąskiego kata świecenia. Droższe żarówki Led dające rozproszone światło, nie oślepiają i nie męczą ludzkiego wzroku. Emisja światła niebieskiego wiąże się z wykorzystaniem w produkcji ledów luminoforu o niskiej jakości.

Zabieg taki zdecydowanie obniża koszty produkcji, czyli obniża cenę żarówki. Niestety kiepski luminofor zwiększa przepuszczalność światła niebieskiego, a to negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Aby tego uniknąć, należy wykorzystać luminofor o wysokiej jakości, co niestety musi odbić się na cenie bezpiecznej żarówki. Jeśli chodzi o substancje szkodliwe, to nie są one absolutnie związane z samymi diodami LED, a mogą występować jedynie w obudowie żarówki lub lampy LED. Mamy z nimi do czynienia jedynie w tanich ledach, które są wykonane z kiepskich materiałów.

Światło Ledowe a wzrok

Jak wynika z badań żarówki LED i inne ledowe źródła światła mogą faktycznie negatywnie oddziaływać na ludzkie zdrowie. Choć brzmi to nieciekawie, warto jednak zastanowić się, skąd ten negatywny wpływ się bierze. Otóż niebezpieczne są jedynie produkty o niskiej jakości, pochodzące z niewiadomych źródeł, głównie z Chin, nieposiadające odpowiednich certyfikatów.

Kupując żarówki ledowe, nie powinniśmy więc kierować się jedynie ceną przy ich wyborze. Tani zakup niekoniecznie musi oznaczać zakup bezpieczny. Wybierajmy jedynie produkty posiadające unijne certyfikaty i spełniające odpowiednie normy. Bezpieczne ledy muszą posiadać znak zgodności europejskiej CE. Jeśli będziemy wyposażać nasze domy i firmy w produkty wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów oświetlenia i sprzedawane przez sprzedawców z ugruntowaną pozycją na rynku, możemy być bezpieczni o nasze zdrowie i samopoczucie podczas ich eksploatacji.

Back to top button