Co zrobić w przypadku porażenia prądem?

dodano: 02.10.2013 | eko-Newsy

Co zrobić w przypadku porażenia prądem? Jakie zagrożenia niesie ze sobą przebywanie w pobliżu obiektów energetycznych? Jakie są źródła energii odnawialnej? Dlaczego należy oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy wraz z nauczycielami przystąpią do organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”.Z badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Grupy ENERGA wynika, iż uczniowie klas I-III szkół podstawowych mają podstawową wiedzę na temat energii elektrycznej, ale nie znają zasad związanych z jej bezpiecznym użytkowaniem oraz nie łączą oszczędzania energii z ochroną środowiska. Co drugie dziecko w wieku 7-9 lat nie wie, co zrobić w przypadku porażenia prądem, a prawie co piąte nie widzi zagrożeń związanych z przebywaniem w pobliżu obiektów energetycznych. Niemal połowa z nich nie wie też jakie są źródła energii odnawialnej oraz że oszczędzanie prądu jest ważne także dla przyrody.

Grupa ENERGA jako dostawca energii elektrycznej i firma społecznie odpowiedzialna, od lat angażuje się w działania budujące świadomość dzieci z zakresu bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu oraz kształtujące proekologiczne postawy. Od 2010 roku realizuje je poprzez autorski program edukacyjny „Planeta Energii”, organizowany w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Do tej pory w projekcie uczestniczyło ponad 109 tys. dzieci z całej Polski. 1 października wystartowała czwarta edycja programu.

Program „Planeta Energii” już od dwóch lat aktywnie wspiera także doktor nauk fizycznych, znany dziennikarz naukowy i popularyzator nauki Tomasz Rożek: – Jestem fizykiem, ale również ojcem ośmioletnich bliźniaków. Czasem wydaje mi się, że wytłumaczenie dzieciom otaczającego nas świata, jest znacznie trudniejsze niż wyjaśnienie skomplikowanego zjawiska fizycznego dorosłym. Postanowiłem zostać ambasadorem programu „Planeta Energii” z bardzo prostej przyczyny – takie programy są ważne i niezwykle potrzebne. Organizator programu dostarcza wszystkie niezbędne narzędzia, zeszyty metodyczne, które krok po kroku uczą jak przeprowadzić lekcję. Wystarczy tylko chęć i zaangażowanie nauczycieli, których gorąco zachęcam do udziału.Jak wziąć udział w programie "Planeta Energii"?
Projekt prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne, oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Wszelkie wskazówki dotyczące konkursu oraz gotowe scenariusze lekcji i pomoce naukowe w formie elektronicznej, dostępne są na stronie www.PlanetaEnergii.pl. Spośród uczestników, którzy do 14 lutego 2014 r. złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybierze dziesięciu laureatów.

Ogłoszenie wyników nastąpi 14 marca 2014 roku. Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum naukowego w swojej miejscowości. Dodatkowo przyznanych zostanie pięćdziesiąt wyróżnień w postaci pomocy naukowych, a zaangażowanie nauczycieli premiowane będzie specjalnymi certyfikatami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają także niesamowite edukacyjne prezenty.

Mobilne centrum naukowe wyruszy w podróż po Polsce!
W tegorocznej edycji programu miasteczko „Planeta Energii” zaskoczy gości nową odsłoną. Oprócz trzech ogromnych namiotów i atrakcji znanych z poprzednich edycji tj. pokaz filmu 3D czy eksperymenty naukowe, pojawią się nowe, dzięki którym nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Mobilne centrum ENERGI wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2014 roku.

Szczegóły dotyczące programu, regulamin konkursu oraz materiały dydaktyczne można znaleźć w zakładce „Konkurs” w serwisie www.PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Źródło: Energa
Fot. Energa

Komentarze