Pompy ciepła – jaka będzie najlepsza?

Wiele osób decyduje się na termomodernizację lub budowę domów energooszczędnych i pasywnych. Najlepszym ekologicznym rozwiązaniem do tego typu przedsięwzięć jeśli chodzi o ogrzewanie jest pompa ciepła. Odnawialne źródła energii, czyli pobieranie energii z powietrza i gruntu, a także wykorzystanie w niewielkim stopniu energii elektrycznej gwarantuje, że jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Pompa ciepła z dotacją Częstochowa/Radomsko/Kielce

Chcąc zainstalować pompę ciepła w swoim domu nie trzeba ponosić pełnych kosztów, gdyż można skorzystać z dotacji, zarówno z programu Mój Prąd, jak i Czyste Powietrze. Dotacje z programu Czyste powietrze w Częstochowie, Radomsku czy Kielcach sięgają od 30 do 60% inwestycji. W ramach programu Mój Prąd można składać wnioski od 1 lipca do 20 grudnia 2021 roku. Dotyczy to głównie instalacji fotowoltaicznych, ale również takich współpracujących z pompą ciepła.

Dotację można uzyskać zarówno na pompy ciepła gruntowe, powietrzne, jak i wodne. Trzeba pamiętać, że do wniosku należy dołączyć schemat instalacji, szczegółowy opis urządzeń i ich parametry techniczne, rysunek techniczny instalacji. Profesjonalna firma oferująca zakup i montaż, którą można znaleźć na stronie: https://reselements.pl/pompy-ciepla doradzi najlepsze rozwiązanie.

Oszczędne ogrzewanie domu – pompa ciepła zużycie prądu. Ile kosztuje pompa ciepła?

Warto pamiętać, że pompa ciepła doskonale współpracuje zarówno z wentylacją mechaniczną, jak i wraz z klimatyzacja. Dzięki połączeniu całego systemu z fotowoltaiką można zagwarantować sobie oszczędne ogrzewanie domu. Rachunki za energię, wodę i ogrzewanie mogą w takim układzie, w przypadku nowego, dobrze zaizolowanego domu wynieść jedynie 20 zł miesięcznie.

Zatem, choć inwestycja jest spora, to w kilka lat może się zwrócić, tym bardziej że można liczyć również na ulgę termomodernizacyjną, która pozwala odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym do 53. tys. zł poniesionych na inwestycję. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje pompa ciepła? Otóż za urządzenie trzeba zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od mocy, a także technologii.

Pompy ciepła – jaka będzie najlepsza?

Biorąc pod uwagę koszty najwyższe będą w przypadku użycia pompy ciepła powietrze-woda ze sprężarką o stałej wydajności i mocy 10 kW. Rocznie będzie to więcej o 500 zł niż w przypadku pompy z technologią inwerterową o wydajności od 3,5 do 12 kW i o 1000 zł więcej niż w przypadku pompy gruntowej o mocy 8 kW, przy założeniu, że cena energii elektrycznej wyniesie 0,6 zł/kWh.

Wyższe koszty związane są z większą mocą cieplną takiego urządzenia, jednak w porównaniu do innych sposobów ogrzewania i tak są bardzo niskie. Warto podkreślić, że pompy ciepła niezależnie od tego w jaki sposób pozyskiwana jest energia doskonale współpracują z systemem ogrzewania podłogowego i zapewniają efektywność i komfort cieplny, niezależnie od panujących warunków.

Back to top button