Recykling paneli fotowoltaicznych

Co można zrobić z panelami fotowoltaicznymi po okresie ich przydatności? Najlepszym rozwiązaniem będzie ich recykling. Jak będzie wyglądało ich drugie życie?

Ekologia i oszczędność

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Kluczowym komponentem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Umieszczane są na dachu lub na specjalnej konstrukcji na gruncie. Odpowiadają za produkcję energii elektrycznej, dostarczanej do domu. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na założenie systemu fotowoltaicznego.

Badania pokazują, że w ciągu czterech lat w samej Polsce, będzie aż 450 tysięcy ton paneli fotowoltaicznych, które będą nadawać się do utylizacji. W ostatnich latach firmy zajmujące się recyklingiem paneli fotowoltaicznych, opracowały technologię pozwalającą na odzyskanie i powtórne wykorzystanie modułów fotowoltaicznych. Warto myśleć o recyklingu paneli fotowoltaicznych, ponieważ dbanie o jakość naszego środowiska powinno stanowić dla nas priorytet. Zanim system fotowoltaiczny wyeksploatuje się całkowicie, dobrze wiedzieć, że jest możliwość dania mu drugiego życia.

Recykling modułów fotowoltaicznych

Z paneli fotowoltaicznych można uzyskać wiele cennych surowców, m.in.szkło, aluminium, czy krzem. Żywotność paneli fotowoltaicznych oscyluje w granicach 25-30 lat. Ale co po tym czasie? Wtedy w grę wchodzi recykling. Pierwszym etapem jest usunięcie ram, skrzynki przyłączeniowej oraz kabli z paneli fotowoltaicznych.

W kolejnym kroku panele należy pociąć i zgnieść. Pozwala to na oddzielenie od siebie surowców, które są ponownie wykorzystywane do produkcji. Ze szkła i wafli krzemowych możemy pozyskać pokrywy do studzienek kanalizacyjnych, elementy inżynierii budowlanej, czy drogowej.  Korzystanie na co dzień z fotowoltaiki pozwala nam na rozwój pozyskiwania odnawialnych źródeł energii i dbanie o nasze środowisko. To wyjątkowa inwestycja na wiele lat.

Kto poniesie koszty?

Materiały do recyklingu może oddać każdy – producenci, instalatorzy, osoby prywatne.

Firmy wykonujące usługę recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych, powinny wydać nam dokument potwierdzający zrealizowanie usługi. Każda z firm recyklingowych posiada swój własny cennik usług. Jest też możliwość zamówienia transportu na miejsce posesji, wtedy do ceny recyklingu, należy doliczyć koszty przewozu. Jest to zwykle niecałe 2% wartości całej inwestycji. Instalator czy producent oddający do utylizacji panele fotowoltaiczne, zobowiązany jest do posiadania wpisu w bazy BDO.

Osoba fizyczna nie musi się tym martwić. Aby oddać urządzenia fotowoltaiczne do recyklingu, firma zajmująca się odzyskiwaniem surowców różnego pochodzenia, wymaga udokumentowania przez przedsiębiorstwo wpisem do tego rejestru. Fotowoltaika to cenne źródło odzyskiwania surowców wtórnych i ich ponownego wykorzystywania. Dbajmy o naszą planetę, a recyklingu nie traktujemy jako przykrego obowiązku, a raczej jako naszą powinność.

Back to top button