Jakie gatunki kwiatów cebulowych warto posadzić jesienią?

Kwiaty cebulowe to rośliny, które cieszą nasze oko już od pierwszych wiosennych dni. Posadzone końcówką lata lub wczesną jesienią będą zachwycać bogactwem barw i różnorodnymi kształtami zanim inne rośliny rozpoczną wegetację.

Czym są kwiaty cebulowe?

W ogrodnictwie do roślin cebulowych zaliczane są wszystkie byliny z bulwą, grubym kłączem lub cebulą. Wszystkie kwiaty cebulowe mają zbliżony sposób uprawy. Można je sadzić bezpośrednio do gruntu, a prace ogrodowe z tym związane mogą trwać od końca sierpnia do połowy listopada. Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną to rośliny wieloletnie, które okres wegetacji kończą początkiem czerwca.

Do nasadzania roślin cebulowych warto wybierać dobrze nasłonecznione i ciepłe miejsca w ogrodzie. Poniżej prezentujemy informacje o najpopularniejszych kwiatach cebulowych kwitnących wiosną. Dodatkowe informację o takich gatunkach można znaleźć tutaj.

Tulipany – najbardziej znane rośliny cebulowe

Tulipany zaliczane są do najlepiej rozpoznawalnych roślin cebulowych. Ich łodyga jest prosta i sztywna. Liście wyrastają wprost z cebul i najczęściej przyjmują odcień ciemnej zieleni. Kwiaty tulipanów mogą występować w wielu kształtach i kolorach.

Najczęściej spotykane są kształty kielichowy i kubkowy. Tulipany należy sadzić jesienią. Idealny czas to przełom września i października. Najlepiej zrobić to na kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami.

Kwitnienia tulipanów możemy spodziewać się końcem marca i w kwietniu. Do najbardziej popularnych gatunków tulipanów zaliczamy odmiany: Shirley, Apricot Beauty i Monte Carlo. Do ulubionych kolorów należą czerwone, różowe oraz żółte tulipany.

Czosnki ozdobne – pięknie kwitnące kule

Czosnki ozdobne charakteryzują się długą, grubą łodygą i bardzo wąskimi liśćmi. Kwiatostan czosnku ozdobnego pojawia się na szczycie łodygi. Swoim wyglądem przypomina dużą kulę. Kolor kwiatowej kuli zależy od wybranej przez nas odmiany.

Czosnki najlepiej sadzić początkiem października. Pięknie kwitnące kule zaobserwujemy końcem kwietnia lub początkiem maja. Najczęściej spotykane gatunki to: czosnek olbrzymi fioletowo-różowym wybarwieniu, wybarwiony na żółto czosnek południowy oraz czosnek główkowaty.

Krokusy wiosenne – pachnące kwiaty cebulowe

Krokusy wiosenne posiadają bardzo niewielkie i delikatne kwiatostany. Uznawane są za najpiękniejsze kwiaty wiosenne. Każda bulwka krokusów wytwarza tylko jeden kwiat. Kwiaty składają się z słupka w odcieniach żółci oraz 6 płatków. Najczęściej spotykane kwiaty mają kolor fioletowy, jednak można je spotkać także w wybarwieniu białym lub żółtym.

Krokusy należy sadzić końcem sierpnia lub początkiem września. Krokusy rozpoczynają kwitnienie końcem lutego i kwitną do kwietnia. Do polecanych odmian zaliczamy: Whitewell Purple i Golden Yellow

Narcyzy – kanarkowa ozdoba rabaty

Narcyzy mają wąskie liście o szarozielonej barwie. Ich kwiaty składają się z charakterystycznej rurki i okalających ją 6 płatków. Narcyzy występują w kolorze żółtym lub białym.

Krokusy warto posadzić początkiem września, kiedy ziemia jest jeszcze lekko ciepła, jednak poradzą sobie wsadzone późniejszą jesienią. Pierwsze kwiaty narcyza pojawiają się w połowie marca. Jedną z najbardziej popularnych odmian narcyzów są żonkile Jonquila – Sweetness oraz charakteryzujące się białą barwą Mount Hood.

Hiacynty –  mało wymagający kwiat cebulowy

Hiacynty to kwiaty o bardzo okazałych kwiatostanach, które swoim wyglądem przypominają rozgwiazdę. Imponujące kwiaty wyrastają spomiędzy długich, wąskich i mięsistych liści. Charakteryzują się mocnym, ciężkim zapachem. Pięknie komponują się z innymi kwiatami cebulowymi.

Idealny czas na posadzenie cebul hiacyntów to przełom sierpnia i września. Kwitnienia hiacyntów możemy spodziewać się w kwietniu i maju. Najczęściej spotykaną odmianą hiacyntów jest hiacynt wschodni H. orientalis.

Lilie – kielichowa różnorodność barw

Lilie to kwiaty cebulowe o pięknych kielichowych kwiatach, które składają się z 6 płatków w dwóch okółkach. Wszystkie kwiatostany posiadają jeden słupek i sześć pręcików. Można je spotkać w wielu barwach: od białej do bordowej. Niektóre odmiany wydają także kwiaty dwukolorowe.

Najlepiej sadzić je do gruntu od początku września do końca listopada lub wiosną: od końca marca, do połowy maja. Wyjątek stanowią odmiany: lilia złotogłów i lilia biała. Sadzi się je na schyłku lata – po 15 sierpnia. Kwitnienia pierwszych odmian lilii możemy spodziewać się już w maju. Cebule sadzone wiosną zakwitną w sierpniu i wrześniu. Najczęściej spotykane odmiany to lilia tygrysia, lilia królewska oraz wspomniana już lilia złotogłów.

Rośliny cebulowe charakteryzują się wieloma ciekawymi odmianami, różnorodnymi kolorami, a także pięknymi zapachami. Doskonale łączą się ze sobą tworząc pięknie wyglądające wiosenne rabaty.

Back to top button