Jak wytłumaczyć dziecku co to jest ekologia?

Nasze dzieci w pewnym wieku mogą nie rozumieć, co to jest ekologia, działania na rzecz planety i dlaczego warto je stosować. Dlatego też dobrze je tego uczyć od małego, aby wytworzyć w nich wrażliwość na przyrodę oraz by jak najszybciej zrozumiały, jak cenna jest ochrona środowiska oraz jaki to może mieć wpływ na ich dalsze życie.

Proste nawyki

Warto jest wprowadzać już nawet w bardzo młodym wieku (kilka lat) proste działania w codziennym trybie dnia dziecka, które nauczą je ekologicznych zachowań. Jednym z nich jest zakręcanie wody podczas kąpieli czy mycia zębów. Po co kilka litrów ma się zmarnować? Powtarzanie o wyłączaniu świateł w pomieszczeniach, z których dziecko wychodzi to także dobry pomysł. Takie i inne nawyki najlepiej wprowadzać, spokojnie tłumacząc o co chodzi i odpowiadać na wszystkie pytania dziecka – kilkulatek może nie rozumieć takich zachowań, dlatego rozwianie wątpliwości jest niezbędne. Ponadto najlepiej wprowadzać je poprzez zabawę, aby dziecko kojarzyło je z czymś przyjemnym, co dodatkowo pozwala mu na kontakt z rodzicem. Pomysłem na wytłumaczenie kilku zasad ekologii może być zaproszenie dziecka do zabawy ,,śmieciami’’, czyli wspólne tworzenie zabawek i konstrukcji z odpadów, które normalnie zostałyby wyrzucone do kosza. W takim celu można wykorzystać np. kapsle, kawałki kartonów, plastikowe woreczki, sznurki, gumki, różne kolorowe elementy opakowań. Takie działanie zapewni zabawę, wspólny czas z opiekunem oraz nada drugie życie małym i niepotrzebnym już przedmiotom.

Podstawową zasadą przyświecającą zwiększaniu świadomości ekologicznej dziecka powinny być nasze działania. Musimy być wzorem dla pociechy, aby mogła korzystać z naszych wzorców i postaw. Jeśli będziemy zachęcali dziecko do eko zachowań sami także musimy je podejmować, inaczej to co komunikujemy, będzie sprzeczne z tym co robimy.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*