Jak być eko na co dzień?

W czasach, gdy media biją na alarm o drastycznie pogarszającym się stanie środowiska możemy mieć wrażenie, że nasze małe, pojedyncze wybory nie mają żadnego znaczenia w kontekście pomocy planecie, na której żyjemy. Tymczasem – gdy na to trzeźwo spojrzeć – okazuje się, że media zazwyczaj szukają taniej sensacji, a nie ma nic bardziej sensacyjnego, niż napisanie, że za 40 lat skończą się zasoby wody pitnej dla całej planety.

Optymistyczna wizja

W rzeczywistości każdego roku podejmowanych jest coraz więcej działań na rzecz pomocy środowisku, a także w celu ratowania klimatu. Organizacje międzynarodowe nakładają na państwa większe sankcje za niewywiązywanie się z obietnic chociażby zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Liczne kraje podejmują coraz więcej działań chroniących planetę, np. recykling na większą skalę czy zmiana przepisów, która wymusza na firmach z różnych gałęzi przemysłu zastosowanie innych, bardziej ekologicznych rozwiązań.

Eko sposoby

Podejmowanie przez nas na co dzień działań ekologicznych – wbrew powszechnej opinii – ma niebagatelne znaczenie dla planety. Gdyby tylko co piąta osoba zaczęła stosować ekologiczne nawyki, to aż 20% np. produkcji śmieci dałoby się ograniczyć. Jak więc w codziennym życiu wprowadzić ekologiczne rozwiązania? Jednym z kroków powinno być ograniczenie użycia plastiku. Można to zrobić, wybierając się na zakupy z własnymi płóciennymi torbami, zamiast wracać do domu z plastikowymi siatkami. Podobnym rozwiązaniem, które ostatnio stało się modne, jest zabieranie małych woreczków z lekkich materiałów, które mają nam służyć przy zakupie warzyw i owoców – zazwyczaj przecież bierzemy plastikową siatkę, aby zważyć w sklepie jabłka, pomidory czy marchewkę. Jeżeli chcemy bardziej ograniczyć wytwarzany przez nas plastik świetnym wyjściem będą kolejne dwa działania. Pierwsze to rezygnacja z kupowania wody w butelkach PET. W dużych miastach w całej Polsce woda z kranu jest zdatna do picia. Jeżeli chcemy mieć 100% pewność oraz poczucie bezpieczeństwa zakupmy dzbanek z wymiennym filtrem. Pita w ten sposób woda zmniejszy również nasze wydatki na zakupach. Drugim działaniem jest zaopatrzenie się w butelkę lub bidon wielorazowego użytku. W sklepach można ich znaleźć mnóstwo i dopasować do swoich preferencji, będą to na przykład butelki lub kubki metalowe, szklane, ceramiczne, czy z odpowiedniego plastiku zdatnego do wielorazowego użycia.

Kiedy chcemy więcej

Zachowaniami wymagającymi od nas już nieco większego zaangażowania będzie wybranie zamiast samochodu komunikacji miejskiej lub roweru. Jeżeli poruszamy się w obrębie wielkiego miasta przyczynimy się w ten sposób do zmniejszenia korków, a także wytworzymy mniej spalin. Wybierając rower, zapewnimy sobie dodatkową porcję ruchu i będziemy w stanie ominąć wszelkie korki komunikacyjne. Kolejnym przemyślanym działaniem, które ma znów wiele wspólnego ze śmieciami, jest kupowanie przedmiotów z drugiej ręki, a także oddawanie lub sprzedawanie własnych niepotrzebnych rzeczy zamiast wyrzucania ich. Często można znaleźć dużo atrakcyjnych ofert przedmiotów, których ktoś już nie potrzebuje, a dla nas może to oznaczać wydanie mniejszej ilości pieniędzy na rzecz, którą zamierzaliśmy kupić. Odnosi się to zarówno do sprzętów AGD, mebli czy nawet ubrań, których jest pełno w lumpeksach, a które dostać można niejednokrotnie w bardzo dobrej jakości.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*