Ekologiczny ogród – czego nie może w nim zabraknąć?

Urządzając ekologiczny ogród, należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej pielęgnacji obecnych w nim roślin, ale także właściwym wyposażeniu. Życie w stylu eko powinno bowiem polegać na zmianie nieprawidłowych nawyków i stosowaniu wokół siebie takich rozwiązań, które sprzyjają funkcjonowaniu w zgodzie z naturą.

Planowanie eko ogrodu

Dla jednych ogród to miejsce spotkań przy grillu, zabaw lub rekreacji, dla innych przestrzeń do  pielęgnacji roślin, sadzenia warzyw i tworzenia zachwycających kwiatowych rabat. Bez względu na to, do której z tych grup należysz, powinieneś wiedzieć, że każdy ogród powinien być odpowiednio zorganizowany, dzięki czemu będzie przestrzenią nie tylko estetyczną, ale i praktyczną.

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie go bez bujnej, ale nie za długiej trawy, która wymaga sporo uwagi – zarówno przy wysiewaniu, jak i również podczas późniejszej pielęgnacji. Nie obejdzie się bez koszenia, które – aby było stosunkowe proste – powinno odbywać się na możliwie płaskim, pozbawionym kamieni i korzeni terenie. Unikajmy też tworzenia wąskich szczelin i trudno dostępnych zakamarków, które będą problematyczne w pielęgnacji, w związku z czym staną się świetnym miejscem rozwoju dla niechcianych chwastów.

Ogród dobrze jest podzielić na strefy, z których każda będzie spełniać inną rolę. Trzeba także pamiętać o tak prozaicznych elementach, jak wygodny dostęp do zasilania, wody, czy organizacja oświetlenia, które jest niezwykle przydatne, jeśli nie zamierzamy rezygnować z przebywania poza domem po zmroku. Niewielkie lampki solarne ogrodowe nawiązujące kształtem do kamieni lub latarni nie tylko oświetlą dany obszar, ale będą wspaniale wytyczać drogę do budynku i przy okazji zdobić okolicę.

Dlaczego warto założyć ekologiczny ogród?

Ekologiczne rozwiązania mają wpływ na naprawdę wiele aspektów naszego życia, dlatego warto mieć je na uwadze, planując swój ogród. Jeśli dbamy o planetę – ona odwdzięcza się nam z nawiązką! Metodą małych kroków dobrze jest zacząć od własnego terenu – odpowiednio go zaplanować i zaaranżować – jak najbardziej użytecznie i wygodnie.

Czy wiedziałeś, że ekologiczne rozwiązania w ogrodzie to spore oszczędności? Wiele z nich nie wymaga od Ciebie ani nakładu finansowego, ani nawet zbytniego zaangażowania. Jak to możliwe? Jeśli zbierasz deszczówkę, podlewanie uprawianych roślin staje się dla Ciebie praktycznie bezkosztowe. Z kolei gdy do oświetlenia domu i okolicznego terenu zdecydujesz się wykorzystać lampki solarne ogrodowe, poza ich nabyciem nie będziesz musiał dołożyć ani złotówki, by cieszyć się widocznością po zmroku.

Ekologiczny ogród nie musi być związany z wyrzeczeniami! Gadżety takie jak lampki solarne ogrodowe w kształcie kul w różnych rozmiarach, czy nowocześnie wyglądające słupki nie tylko pomagają wprowadzić oszczędności do budżetu, ale przy okazji przyczyniają się do poprawy wyglądu całego budynku, gdyż są atrakcyjnymi dodatkami, dzięki którym teren zyskuje nowoczesnego sznytu.