Ekogroszek – definicja

Ekogroszek jest rodzajem węgla kamiennego lub brunatnego o niższej szkodliwości dla środowiska. Wynika ona ze zmniejszonego wydzielania dwutlenku węgla, pyłów i szkodliwych oparów podczas spalania. Związane jest to z mniejszym rozmiarem opału w porównaniu do tradycyjnego węgla – ekogroszek osiąga rozmiary od 5 do 25 mm. Dzięki swoim właściwościom po spaleniu pozostawia mniej popiołu, co skutkuje rzadszą potrzebą jego usuwania z kotła, ponieważ do tego właśnie jest używany – do ogrzewania pomieszczeń.

Dobry ekogroszek

Sama nazwa ekogroszek może wskazywać na jego pewną ekologiczność, jednak nie jest to inny rodzaj opału, lecz jedynie wysokokaloryczna odmiana węgla emitująca mniej szkodliwych substancji. A nazwa ma go odróżniać na rynku wśród zwykłego opału. Dobry ekogroszek powinien się cechować zawartością wody nieprzekraczającą 12%, ilością siarki do 1%, zaś zawartością niepalnych popiołów do 10%.   

Ekogroszek – kiedy kupić?

Najlepszym okresem na kupno ekogroszku jest wiosna lub lato. Zaraz po zimie ceny tego surowca obniżają się wskutek jego nadwyżek, dlatego też jego ceny niejednokrotnie spadają w tym czasie. Ponadto w momencie największego popytu, czyli zimą, możemy częściej trafić na słabej jakości ekogroszek, który firmy starają się sprzedać mało świadomym konsumentom po wysokiej cenie, za którą nie idzie jakość produktu. 

 

Back to top button