Ceny paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu, czyli ile zapłacisz za dobrą instalację?

W całej Polsce mamy już ponad 400 tys. indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Tak zwana fotowoltaika jest hitem inwestycyjnym w naszym kraju, w czym wielka zasługa rządowego programu „Mój Prąd”. Polacy obawiają się również zapowiadanych drastycznych podwyżek cen energii, stąd mając wolne środki chętnie przeznaczają je właśnie na własną elektrownię fotowoltaiczną. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w ciągu ostatnich lat znacznie spadły ceny paneli fotowoltaicznych. Ile dziś trzeba zapłacić za taką instalację we Wrocławiu i regionie?

Przeciętna cena instalacji fotowoltaicznej w Polsce

Trudno jest krótko i konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje np. instalacja fotowoltaiczna 10 kW. Wszystko zależy tutaj od jakości użytych komponentów, renomy firmy odpowiedzialnej za wykonawstwo, a nawet rodzaju dachu i miejsca montażu.

Analizując jednak wydatki poniesione przez osoby już posiadające takie instalacje można w dużym przybliżeniu przyjąć, że średnia cena paneli fotowoltaicznych oraz całej towarzyszącej im infrastruktury mieści się w kwocie 25 tys. zł. Mówimy tutaj o instalacji o mocy około 5,5 kW, czyli szczególnie popularnej w naszym kraju.

Inny schemat obliczania wstępnego kosztu wykonania instalacji fotowoltaicznej zakłada, że przeciętna cena 1 kWp (kilowatopika) wynosi między 4 tys. zł a 6 tys. zł. Możną ją zatem uśrednić do 5 tys. złotych i w ten sposób wychodzi nam, że koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,5 kW powinny się zamknąć w około 27 tys. zł.

Rada

W sieci znajdziesz różnego rodzaju kalkulatory fotowoltaiki, które pozwalają z grubsza określić, na jaki wydatek powinieneś się szykować planując zainwestowanie we własną elektrownię fotowoltaiczną.

Co ma największy wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Zdecydowanie najdroższym komponentem są panele fotowoltaiczne (prawidłowo powinniśmy je nazywać ogniwami). Średnio odpowiadają one za około 40 proc. ceny całej instalacji. Dlatego analizując ofertę firmy montującej panele fotowoltaiczne warto szczególną uwagę zwrócić na to, jakiej marki są zaproponowane przez nią ogniwa, jaka jest ich moc oraz rodzaj (polikrystaliczne czy monokrystaliczne).

Jeśli dysproporcje cenowe pomiędzy konkurencyjnymi firmami od fotowoltaiki są bardzo duże, to prawdopodobnie jedna z nich uwzględniła tanie panele fotowoltaiczne, których jakość i trwałość może być dyskusyjna.

Kolejnym elementem, który ma duży wpływ na koszty instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, czyli falownik. Jego zadaniem jest przemienianie prądu stałego z paneli na prąd przemienny zasilający urządzenia domowe. Falownik stanowi serce całej instalacji, dlatego na jego jakości nigdy nie powinno się oszczędzać. Musi on zostać perfekcyjnie dobrany do mocy paneli, również z uwzględnieniem ewentualnej rozbudowy instalacji w przyszłości.

Ponadto na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływają takie elementy jak jakość przewodów, łączników, rodzaj dachu, wielkość instalacji, prace elektryczne oraz oczywiście fachowość montażu. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna. Nic nam po najwyższej jakości panelach i inwerterze, jeśli montaż fotowoltaiki zostanie przeprowadzony nieprawidłowo.

Dlatego radzimy, aby analizując oferty złożone przez poszczególne firmy nie sugerować się wyłącznie ceną, ale także renomą wykonawcy, opiniami jego dotychczasowych klientów, jak również okresem gwarancji udzielonej na montaż i poszczególne komponenty instalacji.

Pod każdym z tych względów na wrocławskim i dolnośląskim rynku wyróżnia się firma Sun For You, która oferuje montaż paneli fotowoltaicznych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw (https://sunforyou.pl/fotowoltaika-dla-firm-we-wroclawiu/).

Jak długo zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Okres zwrotu z inwestycji jest uzależniony od kosztu instalacji fotowoltaicznej oraz jej prawidłowego dobrania do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego lub firmy. Instalacja powinna pokrywać średnioroczne zapotrzebowanie na energię – jeśli tak jest, wówczas rachunki spadają niemal do zera, a fotowoltaika szybko zaczyna na siebie zarabiać.

Stąd tak ważne jest, aby projektowanie fotowoltaiki powierzyć fachowcom. Taką usługę swoim klientom oferuje firma Sun For You, z którą można się skontaktować bezpośrednio przez stronę internetową https://sunforyou.pl/.

Przeciętny okres zwrotu wynosi od 6 do 9 lat, już po uwzględnieniu dotacji z programu „Mój Prąd”, ale przed skorzystaniem z ulgi termomodernizacyjnej. Biorąc pod uwagę, że dobrej klasy panele fotowoltaiczne zachowują wysoką sprawność przez okres nawet 25 lat, to taka inwestycja ma jak najbardziej sens.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*