Budowa ekologicznego domu

Z każdym rokiem, coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy ekologiczne, które często nazywane są eko-domami. Takie domy charakteryzują się nie tylko nowoczesnymi instalacjami, jak: panele słoneczne czy pompy ciepła, ale przede wszystkim ich budowa musi być zgodna z naturą. Przy tworzeniu takiego domu stosuje się naturalne i dostępne na danym obszarze surowce i materiały.

Jakie są najważniejsze elementy domu ekologicznego?

Aby można było powiedzieć, iż dany dom jest ekologiczny, warto zadbać o odpowiednią konstrukcje i dokładne dopasowanie każdego elementu. Prawidłowe zastosowanie materiałów spowoduje znaczne zmniejszenie ponoszonych wydatków, które wynikają z eksploatacji budynku. Koszty można zniwelować nawet o 80% w porównaniu do domów, które są stawiane innymi metodami. Warto zapoznać się z najważniejszymi elementami przy budowie domu ekologicznego.

Konstrukcja – ważne w budowie domu ekologicznego jest zwrócenie uwagi na wydostające się ciepło, które może uciec przez ściany, dach oraz narożniki w kątach ścian. Domy ekologiczne powinny mieć nieskomplikowane konstrukcje, najlepiej na planie kwadratu, prostokąta, czy litery „L”. Warto też wiedzieć, że często domy energooszczędne nie mają żadnego balkonu. Natomiast tarasy tworzone są na osobnych konstrukcjach, celem nieochładzania ścian.

Dach – aby zadbać o kontrolę ciepła w naszym domu warto zainwestować w odpowiedni dach. Powinien być on jak najmniejszy względem kubatury domu, dzięki temu następuje ograniczenie strat energii i zmniejszenie opłaty. Najczęściej, dachy domów ekologicznych są jednospadowe lub dwuspadowe. Coraz też większą popularnością cieszą się płaskie dachy, które również niwelują straty ciepła.

Pomieszczenia – dbając o ciepło w naszym domu, warto zwrócić uwagę na odpowiedni układ wnętrz. Dom ekologiczny powinien być tak zaprojektowany, aby salon i sypialnie znalazły się w południowej części domu, gdyż właśnie w tym miejscu jest dużo światła. Takie pomieszczenia jak kuchnia, składzik czy garaż mogą znajdować się w północnej części domu. Ciekawym pomysłem jest też dodanie do wnętrza dużych szyb, które bez wątpienia, dodadzą więcej ciepła i jasności.

Dużą rolę przy tworzeniu ekologicznego domu odgrywają też odpowiednie materiały. Warto zainwestować w wełnę mineralną, celulozę czy wełnę drzewną, aby zadbać o dobrą izolację dachu i ścian. Podczas budowy polecamy skorzystać z usług firmy rusztowania w Olsztynie.

Technologia to podstawa!

Dach, układ pomieszczeń, konstrukcja oraz odpowiednie materiały o pasujących parametrach sprawia, że redukowane są koszty i straty ciepła. Przy tworzeniu ekologicznego domu, warto też zapoznać się z nowoczesnymi systemami, które pozwolą na uzyskanie energii ze środowiska.

Kolektory słoneczne – skupiają się na poborze energii z promieni słonecznej. Później można ją zastosować do podgrzania wody czy mieszkania. Są one bardziej efektywne latem przy dobrej pogodzie.

Pompa ciepła – odpowiedzialna jest za pobór energii z naturalnych źródeł, jak: powietrze, ziemia czy woda gruntowa. Pompa jest wykorzystywana do pracy przez cały rok.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*