Zero waste w kuchni – 4 najlepsze produkty

Kuchenne zero waste i less waste może wydawać trudne w praktyce i wymagać poświęceń. Nie musi jednak tak być, jeśli zdecydujemy się zamienić tradycyjne produkty i artykuły pomocne w kuchni na te wielorazowe i biodegradowalne. Wprowadzenie zaledwie kilku drobnych zmian przyniesie wiele korzyści nie tylko dla naszej planety, ale także portfela.

Ekologiczne środki do mycia naczyń

Jednym z najpopularniejszych środków czystości w kuchni jest płyn do mycia naczyń. Niestety zdecydowana większość popularnych produktów tego typu zawiera chemikalia (np. siarczany czy parabeny), które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i naszej skóry.

Ponadto większość płynów do naczyń pakowana jest w jednorazowe plastikowe opakowania, które w najlepszym przypadku są poddawane recyklingowi, a w najgorszym trafiają na wysypiska śmieci i do oceanów.

Jaki jest na to sposób? Wybieraj produkty skoncentrowane z naturalnymi składami, oraz pakowane w biodegradowalne opakowania tworzone na przykład z trzciny cukrowej. Doskonałym rozwiązaniem będzie także płyn do mycia naczyń w kostce, który jest nie tylko wydajny, ale nie posiada praktycznie żadnego opakowania.

Zamiast klasycznych gąbek do mycia naczyń — naturalne produkty z Loofah

Najczęściej w naszych kuchniach królują syntetyczne poliestrowe gąbki do naczyń zapakowane dodatkowo w plastik.

Uprawiane tradycyjnymi metodami, bez pestycydów i herbicydów rośliny, z których pozyskuje się gąbki luffa, to doskonała alternatywa dla plastikowych gąbek. Myjki z loofah idealnie leżą w dłoni i zanurzone w wodzie powiększają się i miękną. Gąbki z trukwy można prać w pralce lub ręcznie.

Woskowijki – alternatywa dla folii

Woskowijki wykonane z wosku pszczelego, które można czyścić i używać wielokrotnie to odpowiedź na coraz większe zużywanie plastiku w kuchni. Można pakować w nie kanapki do szkoły, jedzenie na wycieczkę czy piknik, przechowywać owoce, warzywa, sery itp. Woskowijki sprawdzą się również jako przykrycie pojemniczka z jedzeniem.

Przy częstym stosowaniu woskowijka spokojnie posłuży nawet ponad rok, a później można je pociąć na małe kawałki i umieścić w kompostowniku lub wyrzucić do odpadów organicznych.

Ekologiczne torby na zakupy

Jednorazowe plastikowe torby mogą się rozkładać aż do tysiąca lat. Znajdują się nie tylko na wysypiskach śmieci, ale także w lasach, na polach, łąkach, w rzekach, morzach, strumykach i oceanach. Zaledwie 2% reklamówek plastikowych poddawanych jest recyklingowi.

Wybierając wielorazowe torby na zakupy z biobawełny, albo biodegradowalne wielorazówki, ochraniasz środowisko naturalne, ograniczasz wymieranie zwierząt oraz oszczędzasz pieniądze.

Materiałowe woreczki wielokrotnego użytku świetnie nadają się ponadto do pakowania warzyw i owoców. Przepuszczają powietrze, a dodatkowo można je zwilżyć wodą, aby warzywa i owoce zachowały jędrność.

Ekologiczne produkty zero waste nie tylko do kuchni, znajdziesz w sklepie ekologicznybutik.pl

Back to top button