Fotowoltaika dla rolników – korzyści

Fotowoltaika nie jest przeznaczona wyłącznie dla firm czy domów jednorodzinnych, dostępne są też panele słoneczne dla rolników – w przypadku każdego użytkownika można mówić o szeregu wymiernych korzyści. Ceny zakupu i montażu instalacji PV są coraz atrakcyjniejsze, można też liczyć na wielorakie dotacje i dofinansowania. Warto wobec tego zainteresować się tym tematem, aby móc zacząć wytwarzać własną energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego.

 

Fotowoltaika dla rolników – z jakimi wiąże się to korzyściami?

 

Gospodarstwa rolne są mocno uzależnione od warunków atmosferycznych, ale niezależnie od plonów trzeba liczyć się z ponoszeniem niemałych wydatków. Dużą część budżetu pochłania użycie energii elektrycznej, ale rachunki za prąd można skutecznie zredukować do minimum lub przynajmniej zmniejszyć o kilkadziesiąt procent. Służy temu fotowoltaika, czyli zamontowanie instalacji PV, która pozyskuje energię promieniowania słonecznego i przekształca ją w energię elektryczną, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli gospodarstwo ma się rozwijać, to rolnik powinien wdrażać regularnie innowacyjne rozwiązania technologiczne, co jednak wiąże się ze wzrostem zużycia prądu, czyli ponoszonymi wydatkami.

Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną nie musi jednak przyczyniać się do wzrostu kosztów utrzymania gospodarstwa rolnego, jeśli zainwestuje się w panele słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na darmowy prąd, co przekłada się na ogromne oszczędności w skali roku.

Wystarczy dobrze dopasować moc paneli PV do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa rolnego. W ten sposób stanie się on uniezależnione od zakładu energetycznego, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup nowoczesnych maszyn, które ułatwiają i usprawniają pracę.

Rolnicy mogą obecnie liczyć na otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, korzystając z rządowego programu Agroenergia oraz na ulgę inwestycyjną w wysokości 25%, którą odlicza się od podatku rolnego. Znikają problemy z przerwami w dostawie prądu, co na terenach wiejskich może zdarzać dosyć często. Gospodarstwo rolne korzystając z fotowoltaiki staje się bardziej konkurencyjne, można też mówić o zrównoważonej produkcji i łańcuchu dostaw, ulepszonych praktykach rolniczych i ochronie środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji toksycznych związków do atmosfery.

Artykuł powstał na podstawie treści merytorycznych zawartych na stronie Ecolive.com.pl.

Back to top button