Czy warto wymienić plastikowe szczoteczki na ekologiczne?

W związku z tym, że kilkukrotnie w ciągu dnia szczotkujemy swoje zęby, warto postawić na produkty, które będą współgrać z naszym organizmem. Właśnie dlatego coraz częściej stawia się na ekologiczne szczoteczki do zębów, które są wyraźnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Część osób wstrzymuje się przed ich zakupem ze względu na wyższą cenę. Dlaczego warto więc zamienić powszechnie stosowane plastiki na rzecz ekologicznych szczoteczek do zębów? Odpowiadamy w artykule!

Wady plastikowych szczoteczek

Zanim przejdziemy do tego, dlaczego ekologiczne szczoteczki do zębów są tak dobrym rozwiązaniem, należy sobie uświadomić, że ich plastikowe odpowiedniki są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Przede wszystkim do ich produkcji stosuje się syntetyczne polimery, które w swoim składzie zawierają m.in. bisfenol A, który jest substancją wysoce toksyczną i rakotwórczą. Przyczynia się on m.in. do obniżenia odporności, wystąpienia otyłości, obniżenia płodności, a nawet pojawienia się schorzeń nowotworowych w obrębie jamy ustnej. W przypadku ekologicznych odpowiedników szczoteczek nie mamy do czynienia z tego typu substancjami.

Postaw na bambus!

Szereg szkodliwych czynników związanych z plastikiem sprawia, że bardzo dobrym pomysłem jest postawienie na ekologiczne szczoteczki do zębów. Te są wytwarzane zazwyczaj z recyklingowanego plastiku lub naturalnego bambusa. Ich stosowanie odznacza się w głównej mierze bezpieczeństwem użytkowania, co wzmacnia obecny w bambusie naturalny środek antybakteryjny. Dzięki niemu kontakt ze śliną sprawia, że bambusowa szczoteczka redukuje to, ile bakterii znajduje się w naszej jamie ustnej. Stosowanie ekologicznych szczoteczek do zębów pozwala również na wyraźne zadbanie o stan naszego środowiska.

Zadbaj o środowisko

Oficjalne zalecenia mówią o tym, że szczoteczkę do zębów należy wymieniać raz na trzy miesiące lub nawet częściej. Oznacza to, że każdy z nas zużyje kilkaset szczoteczek do zębów w ciągu całego swojego życia. Jednocześnie plastik rozkłada się kilkaset lat, a podczas tego procesu wydziela wiele szkodliwych substancji. Z kolei ekologiczne szczoteczki do zębów rozkładają się o wiele szybciej i jednocześnie nie czynią żadnej szkody środowisku naturalnemu.

Dlaczego warto wybrać właśnie bambus?

Wśród szeregu zalet, jakie mają ekologiczne szczoteczki do zębów wykonane z bambusu, warto wymienić ich wyjątkową wytrzymałość. Trwałość tego materiału sprzyja ich używaniu do częstego mycia zębów. Warto przy tym zaznaczyć, że bambus należy do grona najszybciej rosnących na świecie roślin, a jednocześnie produkuje więcej tlenu niż zwykłe drzewa. Dzięki naturalnym środkom przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym nie jest atakowany przez szkodniki, a do jego uprawy nie trzeba stosować pestycydów.