Co to jest dachówka fotowoltaiczna?

Dachówki fotowoltaiczne są doskonałą alternatywą do paneli solarnych. Wyprzedzają swoich poprzedników ładniejszym designem i tym, że ich wygląd przypomina tradycyjne materiały budowlane. Dachówki solarne działają tak samo jak panele PV i mogą być stosowane na dachach o zróżnicowanych kształtach i wymiarach.

Dachówka fotowoltaiczna – charakterystyka

Dachówka fotowoltaiczna wykonana jest z krystalicznego krzemu, a każda sztuka stanowi oddzielne ogniwo. Dachówki solarne muszą zostać połączone w jeden układ, by zapewnić skuteczną pracę. Ich działanie nie różni się niczym od tradycyjnych kolektorów słonecznych. Dla wielu inwestorów dachówka fotowoltaiczna będzie alternatywą do modułów fotowoltaicznych, które są mało estetyczne i psują design dachu. Dachówka fotowoltaiczna łączy w sobie funkcje ogniw PV i klasycznej dachówki. Wygląda ona bardzo estetycznie podobnie jak klasyczna dachówka, zapewniając mieszkańcom energię elektryczną prosto ze słońca, która jest bardziej ekologiczna i tańsza od prądu od tradycyjnego dostawcy. Systemy BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics) to systemy fotowoltaiczne zastępujące tradycyjne materiały budowlane. Ich zadaniem jest poprawa estetyki systemów i budynków przy jednoczesnej możliwości dopasowania instalacji solarnej do budynku i wykorzystania dostępnych połaci dachu czy zwiększenia powierzchni baterii słonecznych na dachu. Oprócz dachówek fotowoltaicznych w ramach systemów BIPV stosuje się także elementy elewacji.

 

Jak działa dachówka fotowoltaiczna?

To rozwiązanie nie różni się niczym od tradycyjnego ogniwa solarnego. Absorbuje promienie słoneczne, które przetwarza na prąd stały, trafiający do inwertera. Następnie w inwerterze prąd zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki, jaki używany jest w naszych domach. Każda dachówka jest osobnym ogniwem, a razem tworzą jeden układ i dzięki temu zapewniają odpowiednią energię dla domu. Dachówki fotowoltaiczne różnią się rozmiarem – mogą mieć wymiary (30 X 17 cm) czy też (2,6 X 1 m).

 

Wady i zalety dachówki fotowoltaicznej

Podstawową zaletą dachówki solarnej jest jej atrakcyjny design. Dzięki możliwości dopasowania odpowiedniej dachówki do projektu domu, uzyskujemy spektakularny efekt estetyczny połączony z opłacalną inwestycją w domową elektrownię. Warto zaznaczyć, że szklana dachówka z systemem solarnym wygląda bliźniaczo podobnie do dachówek ceramicznych, nie wystając poza obrys budynku jak ma to miejsce w przypadku paneli fotowoltaicznych. Dachówki fotowoltaiczne są przystosowane do montażu na dachach o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Dachówki solarne są ikoną designu, która sprawi, że Twój dach nie będzie wyróżniał się spośród innych zabudowań, a Ty zyskasz dostęp do darmowej energii ze słońca. Kolejną korzyścią tego rozwiązania jest prosty montaż oraz lepsza żywotność w stosunku do paneli PV.

Do wad dachówek solarnych należy zaliczyć uzależnienie od kształtu i kąta nachylenia połaci, ponieważ nie posiadają one możliwości regulacji kąta nachylenia. Cena dachówki także jest wyższa od paneli fotowoltaicznych, co może być przeszkodą dla części inwestorów. Koszt za 1 kWp wynosi od 11 do 16 tysięcy, a więc jest wyższy od paneli słonecznych o 7-10 tysięcy za 1 kWp.

Opłacalność rozwiązania

Wyższy koszt inwestycji przekłada się na dłuższy czas amortyzacji, co dla niektórych może być argumentem za zakupem tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej. Jednak zakup dachówki fotowoltaicznej wyklucza koszt klasycznego pokrycia dachu. Wyższa cena może okazać się do zaakceptowania, jeśli weźmiemy pod uwagę ładniejszą estetykę dachówek solarnych w stosunku do kolektorów słonecznych. Koszt jednego kilowata energii będzie jedynie 50% droższy przy dachówkach solarnych, dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie. Koszt instalacji można trochę obniżyć dzięki skorzystaniu z dofinansowania „Mój Prąd” czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej.

Czy dachówka fotowoltaiczna jest sprawna?

Dachówka fotowoltaiczna wykazuje dużą sprawność działania i przy wykorzystaniu modułów monokrystalicznych można przetworzyć do 22 procent energii słonecznej. Dachówki wyróżniają się dużą trwałością, bo ich odporność jest o kilkadziesiąt procent wyższa w porównaniu do tradycyjnej dachówki ceramicznej. Jest ona odporna na niekorzystne zjawiska pogodowe, a jej dużym atutem jest możliwość samooczyszczania się.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*