W ramach programu dofinansowań Czyste Powietrze zmodernizowano ponad 350 000 źródeł ciepła w starych domach. Z czego niecałe 15% stanowiły powietrzne pompy ciepła, a 3.4% gruntowe. Najczęściej jednak były montowane kotły gazowe kondensacyjne – ponad 43%. Wszystko to dlatego, że z końcem tego roku zdelegalizowane zostaną kotły pozaklasowe w kolejnych województwach – tj.: łódzkim, małopolskim i mazowieckim.
Dofinansowania do pomp ciepła dla nowych domów
Według najnowszych informacji z portali rządowych, o dofinansowanie montażu pompy ciepła będą mogli się również starać właściciele nowych domów. Wszystko za sprawą premiery nowego programu Moje ciepło, który zostanie uruchomiony niebawem, bo na przełomie I i II kwartału bieżącego roku.
Wnioski będzie można składać cały czas, aż do wyczerpania puli pieniędzy. Beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych. (Dopuszczone będą budynki wolnostojące, ale też bliźniaki i szeregowce).
Dofinansowanie będzie można otrzymać na budynek, do którego nie złożono jeszcze zawiadomienia o zakończeniu budowy, lub też budynki, do których złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy, lecz nie wcześniej niż przed 1. stycznia 2021.
Według wielu doniesień montowane będą mogły być tylko nowe pompy ciepła (wyprodukowane w ciągu ostatnich 2 lat), ale też warto wspomnieć, iż budynek będzie musiał spełniać rygorystyczne wymogi przenikalności cieplnej.
Ponadto dofinansowanie nie obejmie budynków, w których zostało zamontowane źródło ciepła na paliwo stałe.
Pompa ciepła dla nowego domu
Według oficjalnych informacji na portalu gov.pl maksymalna kwota dofinansowania będzie wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 7 000 zł dla powietrznych pomp ciepła i nie więcej niż 21 000 zł dla pomp gruntowych.
Decydując się na pompę ciepła dla nowego domu, warto uzgodnić z firmą wykonawczą już wcześniej jaki typ ogrzewania będzie najefektywniejszy, a co za tym idzie jaką pompę ciepła dobrać dla domu. Jednym z topowych producentów tych urządzeń jest Mitsubishi Electric. Pompy ciepła Mitsubishi Electric doskonale radzą sobie w ekstremalnych warunkach dzięki zastosowaniu swojej autorskiej technologii wykorzystanych w modelu Zubadan, jednakże do nowych domów, gdzie przeważa ogrzewanie podłogowe, warto zastosować pc Ecodan.
Jeśli zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w domu, w województwach łódzkim, dolnośląskim lub wielkopolskim to zachęcam Cię do kontaktu z firmą A2 Energy, która specjalizuje się w doborze urządzeń Daikin oraz Mitsubishi Electric dla nowych, oraz starych domów. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wyborem, to zobacz bloga A2 Energy, na którym publikowane są informacje o użytkowaniu tych urządzeń, ale też fotowoltaiki.