Czy kryptowaluty to ekologiczna forma płatności?

Jeszcze do niedawna w Polsce nie znaliśmy pojęć takich jak kryptowaluta, tokeny czy blockchain, jednak dzisiaj każdy z nas słyszał o nich, nawet gdy nie jest w tym świecie. Aktualnie ich sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie, w związku z czym wirtualne waluty zyskują na popularności. Obecnie na całym świecie ilość kryptowalut szacowana jest na około 5000 i wciąż rośnie. Każdy zna Bitcoina, ale nie zapominajmy także o innych. Jeśli potrzebujesz rozszerzonych informacji przeczytaj poradnik jak zacząć korzystać z kryptwalut.

Wszystkie bezpośrednie sieci przesyłowe potrzebują bardzo dużo energii by działać. Jest to częsty zarzut podnoszony przez przeciwników tej nowoczesnej metody płatności. Czy kryptowaluty są ekologicznym rozwiązaniem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Na wstępie przybliżymy sylwetki najbardziej popularnych kryptowalut.

Bitcoin

Jest bez dwóch zdań najpopularniejszą kryptowalutą. Znają ją nawet osoby niemające nic wspólnego ze światem wirtualnych walut. Oparty jest na technologii blockchain z własną kryptowalutą, stworzoną przez anonimowego programistę znanego pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Swoją popularność zyskał nie tylko dzięki niezawodności, ale także długiemu czasowi istnienia na rynku (od początku 2009 roku). Sieć Bitcoin zużywa tyle energii co duże państwo europejskie, więc nie możemy powiedzieć, że jest ekologiczna.

Ethereum

Z ang. Ether, czyli substancja hipotetyczna, w której rozchodzą się fale elektromagnetyczne, Kryptowaluta została zapoczątkowana przez rosyjskiego programistę – Vitalika Buterina – pod koniec 2013 roku. Jego inspiracją, był bitcoin, gdyż korzysta ona także z technologii blockchain. Mimo ogromnego podobieństwa do bitcoina nie powinniśmy ich ze sobą mylić, jak robi to cała masa użytkowników, gdyż różni je wiele. Podstawową różnicą jest fakt, iż Ethereum jest platformą służącą do zawierania skryptów i aplikacji w łańcuchu bloków. Waluta ta zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo, dzięki czemu jest idealnym środowiskiem dla firm, chcących utworzyć nowe rozwiązania. Tokeny, czyli środki płatności, z których korzysta ta kryptowaluta to ETH (Ether).

Litecoin

Waluta powstała w 2011 roku, dzięki Charlesowi Lee. Pozwala ona na ekspresowy, a przede wszystkim bardzo tani przesył pieniędzy na całym świecie. System nie posiada administratorów, jednakże nie ma się, o co martwić, ponieważ mimo wszystko jest bezpieczny, a to za sprawą matematyki, która zabezpiecza transakcje. Podobnie jak Ethereum jest mocno inspirowana Bitcoinem, jednak posiada krótszy czas potwierdzeń oraz wyższą efektywność. Jego kod źródłowy jest jawny, dzięki czemu każdy użytkownik ma do niego dostęp, a także może modyfikować i dodawać ulepszenia.

Cardano

Kryptowaluta z otwartym kodem źródłowym. Jej celem jest dostarczanie zaawansowanych funkcji. Za ciekawostkę możemy uznać fakt, iż twórcy to zespół ekspertów w dziedzinie inżynierii oraz naukowcy. Jest to jedna z najlepiej skonstruowanych walut wirtualnych, łączących w sobie wiele dyscyplin, m.in. systemy rozproszone, kryptografię oraz projektowanie mechanizmów. Cardano jest protokołem wielowarstwowym, dzięki czemu realizuje masę zaawansowanych funkcji. Warstwa rozliczeniowa odpowiedzialna jest, jak sama nazwa mówi za rozliczenia, a warstwa kontrolna za obsługiwanie smart kontraktów, pomaga ona także w rozpoznawaniu tożsamości oraz zachowaniu zgodności z funkcjami Cardano.

Monero

Popularna, a jednocześnie stosunkowo nowa kryptowaluta, powstałą w 2014 roku. Jej pierwotną nazwą było Bitmonero, która kojarzyła się zbyt mocno z Bitcoin, w związku z czym postanowiono ją skrócić. Jej twórca chciał pozostać anonimowy. Waluta ta jest pierwszym forkiem Bytecon, w związku z czym bazuje na tym samym protokole.  Wydobywa się ją podobnie jak Bitcoina, metodą Proof-of-Work. W przeciwieństwie do większości kryptowalut tutaj liczy się prywatność. Adresy transakcji pozostają ukryte, a więc bardzo duży problem sprawia znalezienie odbiorców i nadawców. System Confidential transactions (RingCT) pozwala na ukrycie także kwoty transakcji. Rozmiar bloku nie jest określony, w związku z czym opłaty są bardzo dynamiczne.

Waves

Platforma skupiająca się na niestandardowych operacjach tokenów. Wymiana tokenow jest zdecentralizowana, dzięki czemu zbieranie funduszy, handel instrumentami finansowymi oraz finansowanie społecznościowe jest dużo łatwiejsze. Projekt używa nowych typów transakcji, instalowanych jako rozszerzenia. Jeśli klient nie zdecyduje się na zainstalowanie wtyczki, nadal może przekazywać transakcje. Tworzy to system podobny do Appstore.

Ripple

Platforma powstała w 2012 roku, skupiająca się na szybkim transferze środków w obrocie międzynarodowym. Przyjmuje niejako formę łącznika między np. Bankami czy giełdami. Jej głównym zadaniem jest wsparcie instytucji finansowych. Jej udoskonalenie opiera się na większej przepustowości oraz szybszym transferem od Bitcoina. Twórcy dążą do tego, aby przesyłanie pieniędzy odbywało się bez względu na kraj oraz walutę.  Niestety waluty tej nie da się kopać, gdyż większość tokenów, bo ok. 70 % należy do Ripple Labs.

Eos

Projekt wprowadzający nową architekturę blockchain, którą osiąga dzięki konstrukcji, na której można budować aplikację. Skaluje się ją na około miliony transakcji na sekundę. Jej zdecydowanym plusem jest fakt, iż opłaty transakcyjne, dla użytkowników zostały wyeliminowane, a także wdrażanie aplikacji jest stosunkowo szybkie i łatwe.

Dash

Zaprojektowana jest tak, aby chronić prywatność użytkowników, ale także skupia się na bezpiecznych transakcjach. Jej dużym atutem jest fakt, że transakcje są natychmiastowe. Używa sieci peer-to-peer, która jest dwustopniowa oraz zmotywowana do dostarczenia usług dla całej sieci. Jak można się domyślać jest bardzo podobną walutą do bitcoina, ze względu przede wszystkim na producenta.

 

Kryptowaluty i ekologia

Czy wymienione środki płatnicze są ekologiczne? Zależy z jakiego punktu widzenia spojrzymy. Jeśli bierzemy pod uwagę samo zużycie energii to na pewno nie. Sytuacja wygląda korzystniej jeśli porównamy zużycie energii generowane przez kryptowaluty ze zużyciem generowanym przez tradycyjny system finansowy. W takim zestawieniu możemy stwierdzić, że kryptowaluty to rozwiązanie ekologiczne i korzystne dla środowiska.

 

Back to top button