Ekogroszek kolumbijski – czym się charakteryzuje i czy warto go stosować?

Ekogroszek to paliwo, które cieszy się coraz większą popularnością. Głównie ze względu na swoje wysokie właściwości opałowe. Jego zaletą jest również szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywany w przypadku pieców konwencjonalnych, kotłów zasypowych, kominków, a także kuchni węglowych. Nie bez znaczenia jest również jego nieduża cena. Na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ten kolumbijski. Dlaczego?

Ekogroszek kolumbijski a polski – jakie są różnice?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku, zarówno ten kolumbijski, jak i oczywiście polski. Co wyróżnia ten pochodzący z Kolumbii? Przede wszystkim jest tańszy w porównaniu z ekogroszkiem polskim. Co ważne, do Polski dostarczany jest w stanie surowym, nie jest płukany i nie zawiera żadnych tzw. wzbogacaczy. Nie da się również ukryć, że pod kątem jakościowym ekogroszek kolumbijski wyprzedza ten polski. Charakteryzuje się bowiem wyższą wartością opałową przy jednoczesnej mniejszej zawartości siarki w swoim składzie. Wszystko to sprawia, że konsumenci coraz częściej sięgają po ekogroszek pochodzący właśnie z Ameryki Południowej.

Jaki ekogroszek z Kolumbii dostępny jest na polskim rynku?

Zanim kolumbijski ekogroszek trafi w Polsce na półki sklepowe, przed workowaniem jest specjalnie odkamieniany i suszony. Dzięki temu pozbawiony jest wszelkich zanieczyszczeń. Ma to oczywiście swój niemały wpływ na parametry opałowe. Dodatkowe suszenie ekogroszku kolumbijskiego wpływa także na to, że z paliwa tego usuwane są szkodliwe substancje, które mogłyby się wytwarzać w procesie spalania. Dlatego śmiało, można powiedzieć, że ekogroszek kolumbijski to produkt sprawdzony i przygotowany do użytku z najwyższą starannością. Nie tylko skutecznie ogrzeje dom, ale jest przy tym przyjazny środowisku. Pamiętać jednak trzeba, aby kupując ekogroszek pochodzący z Kolumbii sprawdzić, czy posiada on wymagane certyfikaty i świadectwa jakości. To gwarancja tego, że na pewno kupuje się bardzo dobry produkt, który rzeczywiście spełni pokładane w nim oczekiwania.

Dlaczego kolumbijski ekogroszek jest tańszy niż krajowy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego ekogroszek z Kolumbii jest tańszy od tego polskiego, skoro musi być sprowadzany aż z Ameryki Południowej. Wynika to z tego, że wydobycie węgla w Polsce jest po prostu dziś bardzo droższe. Znacznie droższe w porównaniu z tym, jak to wygląda w Kolumbii. Dlatego też cena ekogroszku kolumbijskiego jest niższa, nawet biorąc pod uwagę jego transport.

Back to top button