Jak wypożyczyć rower miejski?

Rowery miejskie pojawiają się w coraz większej liczbie miast w Polsce. Są wygodną opcją dla osób, które stawiają na ekologiczne przemieszczanie się, albo chcą się szybko dostać od punktu A do punktu B. I choć ostatnio konkurencją dla nich stały się hulajnogi, to wciąż cieszą się one niegasnąca popularnością.

Co to jest rower miejski?

Można powiedzieć, że rowery miejskie stały się kolejnym środkiem komunikacji w dużych miastach. Korzysta z nich coraz więcej ludzi, co sprawia, że sieć ta się rozrasta i pojawiają się one nawet w tych mniejszych miejscowościach. Efektywne korzystanie z takich rowerów umożliwiają liczne stacje umieszczane w strategicznych punktach miast. Jednym z bardziej znanych dostawców rowerów miejskich w naszym kraju jest NextBike. Firma ta obsługuje dziesiątki miast, od tych największych – m.in.: Wrocław, Warszawa, Katowice, Poznań, Łódź – po te mniejsze: Kołobrzeg, Tychy, Legnica, Ostrów Wielkopolski i wiele innych.

Wypożyczenie

Wypożyczenie roweru miejskiego opiera się na kilku prostych czynnościach. Należy zacząć od założenia konta w systemie, a potem uiszczenia niewielkiej opłaty inicjalnej – około 10-20 zł, która uprawnia nas do rozpoczęcia korzystania z rowerów. Często już to wystarczy, aby móc wypożyczyć rower na stacji. Najczęściej najwygodniejsze okazuje się korzystanie z aplikacji mobilnej, dzięki której nie musimy nawet podchodzić do specjalnego urządzenia kiedy wypożyczamy i oddajemy rower. Wystarczy wtedy zeskanowanie kodu QR i rower zostaje odblokowany. W ten sposób możemy na niego wsiąść już po kilku sekundach. Dzięki aplikacji zwrócenie pojazdu możemy również przeprowadzić w ciągu kilku sekund.

Rower miejski – cennik

Zazwyczaj korzystanie z rowerów miejskich wiąże się z rejestracją w systemie i wniesieniem opłaty, która uprawnia nas do wypożyczenia pojazdu. Kwoty te wynoszą przykładowo: we Wrocławiu 10 zł, w Łodzi 20 zł, w Białymstoku 10 zł. W większości miast wypożyczenie roweru do 20 lub 30 minut nie wiąże się z żadną opłatą. Po przekroczeniu tego czasu na nasze konto naliczana jest niewielka opłata, która zależy od miasta (przykładowe  ceny wypożyczenia roweru do 60 minut): Szczecin – 1 zł, Warszawa – 1 zł, Lublin – 1 zł, Wrocław – 2 zł. Używanie roweru ponad godzinę wiąże się najczęściej z wyższymi o kilka złotych, lecz nadal niewielkimi kosztami.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*