Energia w panelach fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię w prądzie stałym (DC), podczas gdy nasz ogólnokrajowy i domowy system elektryczny jest zasilany prądem przemiennym (AC).

Jak energia z panelu słonecznego jest  przekształcana w postać energii elektrycznej wykorzystywanej w naszej sieci energetycznej?

Zazwyczaj do każdego układu paneli słonecznych dołączony jest falownik (falownik mocy zaprojektowany specjalnie do użytku z ogniwami fotowoltaicznymi). W dzisiejszych czasach najbardziej powszechne są falowniki statyczne, ponieważ nie posiadają ruchomych części, a to oznacza mniejszy koszt konserwacji.

Obecnie falowniki do paneli słonecznych muszą również radzić sobie z wieloma, ciągle zmieniającymi się warunkami środowiskowymi, takimi jak temperatura czy promieniowanie słoneczne, co powoduje wzrosty i spadki mocy wyjściowej panelu fotowoltaicznego.

Nowoczesne technologie w fotowoltaice

Dlatego, aby zmaksymalizować ilość mocy w danym momencie, falownik słoneczny musi posiadać możliwość śledzenie punktu mocy maksymalnej (MPPT), aby rezystancja mogła zostać dostosowana do właściwego poziomu, który następnie zoptymalizuje moc wyjściową.

Dzisiejsza technologia osiągnęła punkt, w którym falowniki słoneczne, zwane „mikroinwerterami słonecznymi”, można podłączyć do pojedynczego panelu słonecznego, aby zmaksymalizować moc wyjściową każdego panelu słonecznego z osobna, a tym samym lepiej wykorzystać produkcję energii całego układu fotowoltaicznego.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*